Remat Zalau, la un pas de finala Diviziei A1

Campioana României la volei masculin mai are nevoie de o victorie pentru a se califca în finala Diviziei A1, după ce a dispus, fără mari eforturi, în primele două jocuri din cadrul semifinalelor, de Unirea Dej.

Remat Zalău a câştigat primul meci cu scorul de 3 – 1, dar a avut nevoie de patru seturi pentru a-şi adjudeca victoria. Voleibaliştii de la Remat au intrat destul de relaxaţi în teren, sâmbătă seara, iar primul set le-au revenit dejenilor, aceştia câştigând cu 20 – 25, după ce au condus la ambele time-out-uri tehnice, 7 – 8 şi 12 – 16. Spre surprinderea publicului prezent în sală, tot Dejul a fost mai activă în joc şi în prima parte a actului secund. Unirea a condus cu 5 – 8 la primul timp tehnic de odihnă, Rematul egalând situaţia abia la 13. Echipa zălăuană a preluat conducerea şi a avut avans de două puncte la al doilea time-out, 16 – 14, iar pe finalul parţialului s-a distanţat tot mai mult. Antrenorul Dejului, Victor Lazăr, a cerut timp de odihnă la 18 – 14, apoi la 21 – 15, dar campionii nu au mai putut fi opriţi, câştigând cu 25 – 19. Al treilea parţial a fost disputat de la un capăt la altul. Rematul a avut avantaj minim la primul time-out, 8 – 7 şi avans de două puncte la al doilea, 16 – 14. Dejul a egalat la 18 şi a preluat conducerea, 18 – 19, moment în care antrenorul Rematului, Mariusz Sordyl a solicitat timp de odihnă. S-a făcut 20 – 20, apoi 23 – 23, scor de la care Rematul a câştigat două puncte consecutive şi şi-a adjudecat setul. În ultimul act s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor, 25 – 18, campioana avînd un avans de patru puncte încă din startul partidei, 5 – 1, scor la care Dejul a solicitat primul time-out. Diferenţa a fost de trei puncte la primul time-out tehnic, 8 – 5, iar la al doilea Zalăul a condus cu 16 – 10. Setul şi partida erau deja jucate, dejenii nemaiavând puterea să întoarcă rezultatul.

În al doilea meci, desfăşurat aseară, tot de la ora 18, lucrurile au stat cu totul altfel. Campionii României au evoluat aşa cum ne-au obişnuit în partidele anterioare şi au încheiat conturile după numai trei seturi. În primul parţial, dejenii au putut să ţină pasul cu voleibaliştii de la Remat doar până la punctul 4, după care gazdele s-au distanţat, având 8 – 6 la primul time-out tehnic şi 16 – 13 la al doilea. A urmat o relaxare din partea voleibaliştilor de la Remat, de care Dejul a profitat din plin, câştigând patru puncte consecutive şi ducând scorul la 16 – 17. Campionii s-au trezit însă la timp şi şi-au adjudecat setul la o diferenţă de cinci puncte (25 – 20).

Al doilea act a fost “floare la ureche” pentru echipa zălăuană, care s-a impus la o diferenţă de 13 puncte, 25 – 12, după 8 – 4 şi 16 – 8.

Dejul a câştigat primele două puncte ale celui de-al treilea parţial, dar Rematul a revenit rapid în joc şi a condus cu 8 – 5 la primul time-out tehnic. La scorul de 14 – 12, antrenorul Dejului, Victor Lazăr, a cerut primul timp de odihnă al setului, dar echipa acestuia nu a mai avut puterea să revină în joc, astfel că Rematul a câştigat setul trei la aceeaşi deferenţă ca în primul parţial, 25 – 20.

Victor Lazar, antrenor Unirea Dej: “Dacă în meciul de ieri (sâmbătă, n.r.) am opus ceva rezistenţă echipei din Zalău, astăzi (duminică, n.r.) nu am putut să avem aceeaşi evoluţie. Probabil că şi pe fondul unei oboseli acumulate. Preluarea nu a funcţionat deloc, iar în aceste condiţii a fost greu să realizăm ceva. Este posibil orice la Dej, noi ne jucăm şansa, dar noi ne-am depăşit deja obiectivul propus pentru acest sezon. Pentru noi, aceste meciuri sunt un bonus. Cred însă că pentru medalia de bronz ne-am putea bate, probabil cu Dinamo”.

Adrian Feher, libero Remat Zalău: “Ieri (sâmbătă, n.r.) a fost un pic mai greu să intrăm în meci, este în totalitate vina noastră. Însă şi noi ne motivăm mai greu împotriva unei echipe care nu ne-a mai învins de câţiva ani buni, dar am sesizat pericolul la timp, ne-am revenit şi am demonstrat că suntem o echipă mare. În al doilea meci i-am luat în serios de la început, am aplicat tot ce am pregătit în vestiar înainte de joc şi a fost un 3 – 0 destul de sec. Dejul nu ne-a impresionat cu nimic, doar relaxarea noastră de ieri a făcut să câştige un set. Eu îi felicit că au ajuns în primele patru echipe ale României, dar eu cred că aici se v opri drumul lor”.

Mihai Mărieş, secund Remat Zalău: “A fost mult mai uşor decât ne-am aşteptat. Dejul este, totuşi o echipă destul de bună dacă a ajuns în semifinale şi ne-am aşteptat la o altă replică din patea lor. Noi am jucat foarte bine tactic şi aici a fost cheia succesului. Ieri au câştigat un set pe fondul unei relaxări din partea noastră şi pe fondul unor mingi foarte uşoare pe care le-am pierdut”.

Sâmbătă este programat, la Dej al treilea meci, iar duminică, dacă va mai fi nevoie, al patrulea. În cazul în care Dejul va reveni şi va restabili egalitatea la 2, meciul decisiv se va juca miercurea viitoare, la Zalău.

În cele două partide, pentru Remat Zalău au evoluat: Mihalcea, Mărieş, Nagy, Terzis, Massinatori, Sarikeisoglou, Feher – libero. Au mai evoluat: Stoian şi Laza. Antrenori Mariusz Sordyl (principal), Ovidiviu Macarie (secund)

Unirea Dej a evoluat în următoarea formulă: Tofan, Coasă, Gheorghiţă, Şuşon, Cristudor, Dascălu, Rus – libero. Au mai evoluat: Halchin, Pop şi Dumitrache. Antrenori: Victor Lazăr (principal), Szilagy Tiberiu (secund)