Prima victorie: FC Zalău – FC Municipal Baia Mare 1-0 (1-0)

FC Municipal Baia Mare a suferit prima înfrîngere în meciurile amicale, fiind învinsă în deplasare, la Crasna, de viitoarea colegă de serie FC Zalău cu scorul de 1-0, prin golul semnat de Codruţ Ardelean în minutul 35. Gazdele au bifat cu această ocazie primul succes în partidele de pregătire disputate în această vară.

FC Municipal Baia Mare a suferit prima înfrîngere în meciurile amicale, fiind învinsă în deplasare, la Crasna, de viitoarea colegă de serie FC Zalău cu scorul de 1-0, prin golul semnat de Codruţ Ardelean în minutul 35. Băimărenii au irosit în prima repriză patru ocazii mari, dintre care trei singur cu portarul – Pomean, Giurgiu şi Iaţu, iar Hodor a trimis cu capul în bara transversală în urma cornerului executat de Balmoş. În repriza secundă FC Municipal a alergat după egalare, dar imprecizia din faţa porţii sau pasele greşite din preajma porţii adverse au făcut ca tabela să nu fie modificată.

FC Zalău: Chiş – C. Cosma, Lung, Negrean, Ionaşcu, C. Sabou, Stanciu, Supuran, Ţiriac, Bode şi  Ardelean. Au mai evoluat: Man – Silaghi, Criste, Cherecheş şi C. Pop. Antrenori: Vasile Jula şi Cristian Oros

FC Municipal Baia Mare: Bota – Gherghel, Hodor, Zoldi, Duruş – Giurgiu, Vanca, Balmoş, Gherman – Pomean, Iaţu. Au mai evoluat: Iura – Moussa, Khadim, Răduneaţă, Toma, Jamil Lupaşcu şi Tarţa. Antrenori: Dorin Toma şi Cristian Bogdan. Director tehnic: Ioan Onciu.

FC Municipal Baia Mare are stabilit următorul joc de verificare pentru vineri, 16 august, cînd va disputa revanşa, pe teren propriu, cu FC Zalău.