Victorie în trei seturi la Dej

CS Unirea Dej – AVS Volei Municipal Zalău 0-3 (25:27, 21:25, 18:25)

ACS Volei Municipal Zalău s-a impus fără nici o emoție pe terenul echipei CS Unirea Dej, scor 0-3, și a urcat pe locul 5 în clasamentul diviziei A1 la volei masculin la un singur punct de ocupantele locurilor 2-4 (Tricolorul Ploiești, Știința Explorări Baia Mare, respectiv SCM”U” Craiova) și la 4 puncte în spatele liderei, echipa AS Volei Club Caransebeș.

În ciuda unui start ezitant de campionat, cu două înfrângeri la limită, scor 2-3 pe teren propriu în fața Arcadei Galați și 3-2 pe terenul campionilor de la Tomis Constanța, jucătorii echipei ACS Volei Municipal Zalău au trecut peste periaoda mai puțin fastă și au obținut în următoarele două etape victorii scurte, în trei seturi, în fața celor două reprezentante ale județului Cluj în divizia A1.

După victoria cu 3-0 de pe teren propriu în fața studenților de la Universitatea Cluj, sâmbătă seara a venit rândul clujenilor de la CS Unirea Dej să rămână fără set câștigat în fața sălăjenilor.

Adrian Feher și compania au început partida de la Dej în forță și s-au instalat la conducere având avantaj de două lungimi la primul time out tehnic al setului, scor 6:8.
Gazdele nu s-au intimat de elanul bun al grupării vicecampioane și au revenit în joc până la cel de-al doilea time out tehnic când au avut avantaj pe tabelă, scor 16:15.
Finalul setului inaugural a fost echilibrat, iar în final setul a fost câștigat de sălăjeni după prelungiri, scor 25:27.

În actul al doilea cele două echipe au jucat de la egal la egal, cu un plus pentru echipa zălăuană care a știut să-și fructifice avantajul omogenității și a câștigat parțialul la 4 puncte distanță, scor 21:25.

Cel de-al treilea set a început tot sub semnul echilibrului, iar scorul a evoluat până la cel de-al doilea time out tehnic aproximativ după același scenariu din actul precedent. După 6:8, respectiv 13:16 la cele două întreruperi tehnice ale setului, vicecampionii au apăsat pedala de accelerație și au reușit să se desprindă în învingători și au încheiat setul al III-lea la o diferență de 7 lungimi, scor 18:25.

În urma succesului de la Dej, ACS Volei Municipal Zalău a mai acumulat 3 puncte în clasament și așteaptă cu încredere partida retur din cadrul șaisprezecimilor de finală ale Cupei CEV, partidă în care sălăjenii se vor duela miercuri, de la ora 18:00, cu turcii de la Galatasaray Istanbul.

În celelalte partide programate în cadrul etapei a IV-a a diviziei A1 la volei masculin s-au înregistrat următoarele rezultate:
AS Volei Club Caransebeș – CS Dinamo București 3 – 1 (25:22), (25:21), (20:25), (25:17)
VCM LPS Piatra Neamț – CSM București 0 – 3 (22:25), (20:25), (23:25)
CS Arcada Galați – CS Știința Explorări Baia Mare 3 – 1 (18:25), (25:16), (25:20), (26:24)
CVM Tomis Constanța – SCM”U” Craiova 1 – 3 (18:25), (29:31), (25:13), (22:25)
CS ”U” Cluj – LMV Tricolorul Ploiești 0 – 3 (13:25), (21:25), (22:25)