Zalaul, pe locul doi in Liga Nationala

În faţa unei săli arhipline, HC Zalău a obţinut miercuri prima victorie din acest an, câştigând cu scorul de 29 – 21 meciul de pe teren propriu cu ASC Corona Braşov. Ciuciulete şi compania au avut un început de meci mult mai bun decât oaspetele, înscriind 10 goluri în primele 20 de minute, în timp ce braşovencele au marcat doar de trei ori. Cu un minut înainte de finalul primei reprize, Zalăul conducea cu 15 – 9, însă braşovencele s-au apropiat la patru goluri, scorul pauzei devenind 15 – 11.

Începutul reprizei secunde i-a aparţinut din nou echipei zălăuane, care s-a distanţat în minutul 41 la opt goluri, 21 – 13. Echipa Marianei Târcă a revenit în joc, iar în minutul 54 s-a apropiat la trei goluri, 24 – 21, însă finalul de meci a găsit pe teren o singură echipă, HC Zalău, care a mai înscris de cinci ori, în timp ce Braşovul nu a mai marcat niciun gol.

La finalul meciului, managerul Gheorghe Tadici s-a arătat mulţumit de rezultatul final, dar mai ales de jocul prestat de handbalistele sale. “Aşa cum am anticipat, a fost un meci de angajament total. Un spectacol agreabil, gustat de public. Echipa a jucat cu multă ardoare şi a răspuns pe măsură jocului ceva mai dur al Rulmentului. Am dominat partida, iar diferenţa mi se pare una normală. Rezultatul ne ajută şi în clasament, dar cel mai mult mă bucur că fetele au jucat foarte bine atât faza de atac, cât şi cea de apărare. Sunt nemulţumit însă de extreme, mai puţin de Carmina Bădiţă, care a evoluat ceva mai bine. Extremele sunt marea noastră problemă şi trebuie să o remediem în scurt timp. Am primit câteva goluri în superioritate numerică, pentru că fetele nu au respectat ce le-am spus”, a afirmat tehnicianul zălăuan.

De cealaltă parte, Mariana Târcă a recunoscut superioritatea echipei zălăuane, afirmând că formaţia pe care o conduce nu a ajuns încă la nivelul la care să poată ţine pasul cu HC Zalău. “Din păcate am început foarte timorate jocul, iar acest lucru s-a văzut imediat pe tabelă. Am început la fel de prost repriza a doua, după care ne-am revenit la un moment dat, dar am avut din nou o cădere inexplicabilă, cauzată de greşelile neforţate pe atac. Am greşit foarte mult, iar adversarul a venit peste noi. Sunt convinsă însă că peste un an aceste fete se vor exprima mult mai bine în campionat. Nu sunt supărat pe rezultat, pentru că nu am ajuns încă la nivelul la care să ne putem bate de la egal la egal cu Zalău, mai ales în deplasare. Noi suntem o echipă în construcţie. Ne-am propus să ocupăm un loc de cupe europene, dar conducerea va trebui să aibă răbdare cu noi pentru că avem un nucleu frumos de jucătoare”, consideră antrenoarea Braşovului.

De departe, cea mai bună jucătoare a meciului a fost portarul Zalăului, Mirela Nichita, care a avut numeroase intervenţii spectaculoase, 14 dintre ele fiind chiar în situaţie de unu la unu. “Pe Mirela Nichita am felicitat-o imediat după meci. A avut o evoluţie foarte bună şi a scos mingi pe care scria gol. A apărat 14 mingi din situaţie de unu la unu şi a dat încredere apărării”, a precizat Tadici.

“Nu a fost un meci uşor. Ne-am pregătit bine pentru acest meci şi pentru a arăta că putem mai mult decât am obţinut în partida de la Bucureşti. Mă bucur că am reuşit să facem azi un joc bun. A fost ziua mea azi, dar cred că şi cu ajutorul colegelor am reuşit atâtea intervenţii bune”, este de părere portarul Mirela Nichita.

Următorul meci pentru echipa zălăuană este programat sâmbătă, de la ora 16, în deplasare, în faţa celor de la CSM Bacău.

HC Zalău: Nichita, Cheţa – Szucs (9), Ciuciulete (7), Molfea (6), Beşe (3), Bădiţă (2), Cristoaica (1), Ţurcaş (1), Trif, Varga, Czeczi, Ailincăi, Şomoi. Manager: Gheorghe Tadici

ASC Corona Braşov: Dedu, Neagoe – Hotea (6), Apetrei (5), Chipăr (4), Zamfir (4), Cherăscu (2), Seifer, Burghel, Şorodoc, Din, Istvan, Pricopi. Antrenor: Mariana Târcă.