Vineri: CB Mar Alicante – HC Zalău 20 – 30 (13 – 16)

Sâmbătă: HC Zalău – CB Mar Alicante 24 – 26 (13 – 18)

HC Zalău: Mirela Nichita, Mihaela Cheţa, Adina Mureşan – Roxana Rob (9), Carmina Bădiţă, Mariana Cristoaica, Florina Ţurcaş (1), Andrada Trif (5), Alina Czeczi (6), Crina Ailincăi, Gabriella Szucs (10), Georgiana Ciuciulete (11), Valeria Beşe (6), Daniela Molfea (5), Ana Maria Şomoi (1). Manager: Gheorghe Tadici

CB Mar Alicante: Mercedes Soarez, Isabel Cristina – Anna Manaut Caixal, Vanesa Amoros Quiles (2), Lene Tobiasen (4), Cristina Barrios Garcia (3), Maria Nunez Nistal (2), Marija Popovic (4), Natasa Krnic (1), Nuria Gracia Arderiu (3), Laura Maria Torrico (1), Isabel Maria Torico (18), Angela Martin Del Castila (2), Beatriz Morales Tendero (6). Antrenor: Esteban Roig.

Echipa managerului Gheorghe Tadici a obţinut calificarea în finala Cupei EHF, după ce a eliminat în semifinale echipa spaniolă CB Mar Alicante. În primul meci, disputat vineri seara, HC Zalău a câştigat cu 30 – 20, calificarea fiind tranşată practic încă după prima dispută. Echipa spaniolă, care a fost gazdă în meciul de vineri seara, a început mai bine jocul şi a condus cu 3 – 1 după trei minute de joc. Zălăuancele au egalat la trei în minutul şase şi s-au desprins la două goluri (3 – 5) în minutul opt. În minutul 12, diferenţa era de patru goluri (4 – 8), dar Mar Alicante a revenit şi a egalat scorul, 8 – 8 în minutul 17. Egalitatea a s-a menţinut doar două minute, după care Ciuciulete şi compania s-au distanţat tot mai mult, nemaiputând fi egalate până la finalul partidei. Scorul pauzei era 16 – 13 în favoarea echipei HC Zalău, iar în repriza a doua scorul a luat proporţii, diferenţa de la final fiind de zece goluri în favoarea zălăuancelor.

Sâmbătă dimineaţa însă, evoluţia jucătoarelor de la HC Zalău a fost total diferită, oaspetele conducând aproape pe tot parcursul jocului, uneori chiar şi la şase goluri. După prima parte a celei de-a doua întâlniri, scorul era 13 – 18, dar pe finalul jocului Zalăul a reuşit să reducă din handicap, apropiindu-se în minutul 59 la un singur gol, 24 – 25. Ultimul gol al meciului l-au marcatat însă tot spanioloaicele, care s-au impus în al dolea meci cu 26 – 24. HC Zalău s-a impus la general cu 54 – 46 şi va juca astfel a doua finală de cupă europeană din istoria clubului, prima fiind în 1996, finala Cyti Cup, pe care a şi câştigat-o în faţa norvegiencelor de la Gjerpen Skien. În finala Cupei EHF, HC Zalău va întâlni câştigătoarea dintre Lada Togljatti (Rusia) şi Kif Vejen (Danemarca), meciurile dintre cele două fiind programate în 1 şi 8 aprilie.

Dacă după primul meci şi-a felicitat jucătoarele, managerul Gheorghe Tadici nu a ezitat să-şi critice echipa după jocul şi înfrângerea de sâmbătă. “Nu am avut emoţii pentru calificare, pentru că erau greu ca Alicante să întoarcă diferenţa de zece goluri din primul meci. Însă, m-a deranjat foarte tare atitudinea fetelor din al doilea meci, deşi le-am atras atenţia şi le-am spus să încerce să depăşească acea mentalitate a noastră, a românilor, de a se mulţumi cu puţin şi a nu putea duce un lucru până la capăt. Aceasta este însă educaţia din societate. Cu un ochi râd, cu unul plâng. Avem câteva jucătoare care nu au ce căuta la acest nivel, iar rezervele, gen Ailincăi, sunt doar însoţitoare şi purtătoare de echipament. Le mulţumesc celor şase, şapte jucătoare care şi-au făcut treaba foarte bine în primul meci şi au asigurat calificarea. Sunt trei, patru care au muncit mult şi în al doilea joc, dar greşelile de prindere şi pasare a mingi, care s-au făcut în atac şi jocul static care l-au prestat m-a deranjat, pentru că am pregătit aceste aspecte toată săptămâna la antrenamente. Cu oameni comozi este greu să rezolvi nişte probleme tactice. E bine că s-a terminat cu bine. Pentru mine acest meci a fost un gust amar nu neapărat prin prisma rezultatului, ci prin atitudinea de care au dat dovadă jumătate din jucătoare. Până la urmă trebuie să ne bucurăm pentru finală. O finală de cupă europeană, care nu se întâmplă în fiecare an şi la toate sporturile. Sunt echipe care în 20 – 30 de ani nu pot juca o finală de cupă europeană. Vătându-ne bârna din ochii noştri, trebuie să spun că în ambele meciuri a fost o manieră de arbitraj de Belarus, acolo unde ei au un campionat non-amatori, cu câteva echipe. Au fost momente când arbitrii au fost total depăşiţi de joc” a fost declaraţia tehnicianului zălăuan.

De cealaltă parte, Esteban Roig, antrenorul echipei CB Mar Alicante, a precizat: “Ca sportiv profesionist, întotdeauna îţi propui să câştigi. Ştiam că va fi foarte greu să întoarcem rezultatul din prima zi. Din punctul meu de vedere şi arbitri au complicat puţin meciul. Zalăul este o echipă mai valoroasă decât Alicante şi mi-a plăcut mult. O echipă foarte rapidă şi puternică. Mi-a plăcut mult pivotul (n.r. Georgiana Ciuciulete). Mi-a plăcut ieri (n.r. vineri) foarte mult şi evoluţia portarului (n.r. Mirela Nichita). A încasat 20 de goluri tot meciul, spre deosebire de azi (n.r. sâmbătă), când a primit 18 goluri doar într-o repriză. Dacă se va califica în finală şi Laga Togljatti va fi un adevărat spectacol între Tadici şi Trefilov. Pentru mine Tadici este un maestru al handbalului. Este o persoană specială prin felul lui de a fi”.