HC Zalau, debut cu dreptul in Liga Nationala

Echipa condusa de managerul Gheorghe Tadici a castigat la scor meciul din etapa inaugurala a Ligii Nationale de handbal feminin. HC Zalau a intalnit sambata dimineata, in deplasare, formatia HCM Baia Mare, de care a dispus cu un categoric 27 – 19, dupa ce zalauancele aveau un avans de 6 goluri inca de la pauza (15 – 9).
Ciuciulete si compania au dominat meciul de la un capat la altul, gazdele apropiindu-se o singura data la 4 goluri, in minutul 39, cand tabela arata 14 – 18.
Pentru HC Zalau cea mai buna marcatoare a fost Dana Babeanu, cu 11 reusite, in timp ce pentru baimarence, cele mai multe goluri le-a inscris Aneta Pirvut, cu 8 goluri.
Dupa prima etapa, HC Zalau ocupa pozitia secunda, lider fiind HC Dunarea Braila, cu un golaveraj mai bun.
In etapa viitoare, programata sambata, 10 septembrie, HC Zalau va primi vizita echipei CSM Cetate Devatrans, meciul fiind programat de la ora 11, in Sala Sporturilor din Zalau.