HC Zalău, ca şi calificată în semifinalele Cupei EHF

Echipa zălăuană a câştigat la două goluri turul cu formaţia franceză: HBC Nimes – HC Zalău 24 – 26
Handbal Club Zalău a susţinut sâmbătă seara, de la ora 21, partida tur din sferturile de finală ale Cupei EHF, în deplasare, în faţa franţuzoaicelor de la HBC Nimes. Scorul final al partidei a fost 26 – 24 în favoarea echipei HC Zalău, care a condus şi la pauză, chiar la o diferenţă mai mare, 9 – 16. HBC Nimes, echipă pregătită de românca Manuela Ilie, fostă componentă a echipei naţionale a României şi a Rulmentului Braşov, a reuşit să ţină pasul doar patru minute cu echipa managerului Gheorghe Tadici, când tabela arăta 2 – 3. HC Zalău s-a distanţat odată cu trecerea timpului, având avantaj de şase (7 – 13) şi şapte goluri (8 – 15) spre finalul primei reprize. Diferenţa a fost tot de şapte puncte şi la pauză, 9 – 16. Ciuciulete şi compania şi-au continuat jocul bun şi în repriza secundă, chiar dacă au fost nevoite să joace în inferioritate numerică aproximativ 20 de minute, având un avans de minim patru goluri (14 – 18, min. 44). Cu şase minute înainte de finalul meciului, scorul era 16 – 22 pentru zălăuance, dar gazdele au avut puterea să reducă din handicap în ultimele patru minute, scorul final devenind 24 – 26.
Managerul Gheorghe Tadici a ţinut să le felicite pe fetele sale pentru jocul prestat, în special în prima repriză, dar a precizat că Ciuciulete şi compania vor trebui să rămână cu picioarele pe pământ, fiindcă returul nu va fi unul uşor pentru HC Zalău. “Am avut o primă repriză aproape perfectă, motiv pentru  care ţin să felicit echipa, pentru că este în întregime meritul fetelor. Am jucat douăzeci de minute în inferioritate numerică în partea secundă şi s-a cunoscut acest lucru în evoluţia scorului însă, per ansamblu, jucătoarele şi-au respectat sarcinile trasate înainte de joc. Rămânem însă cu picioarele pe pământ, pentru că Nimes este o echipă puternică, cu cinci jucătoare de lot naţional şi ne poate pune probleme. Eu însă sper să avem maturitatea necesară să menţinem acest avans de două goluri luat în tur şi să mergem mai departe, în semifinale”, a precizat tehnicianul zălăuan.
Pentru HC Zalău au marcat: Ciuciulete 6, Szucs 6, Rob 5, Beşe 3, Bădiţă 2, Ţurcaş 2, Trif 2. De cealaltă parte, cele mai bune marcatoare au fost: Jericek  9 şi Bulleux 6.
În urma acestui rezultat, formaţia condusă de managerul Gheorghe Tadici se poate gândi deja la semifinalele Cupei EHF, returul dintre HC Zalău şi HBC Nimes fiind programat duminică, de la ora 11.
Acţionarii echipei HC Zalău: Consiliul Judeţean Sălaj, Primăria şi Consiliul Local Zalău, Inserco. Colaboratori: Vidalis Holding, Ady Com, Centogroup, Brilliant Plaza, Hanul Drumeţilor, Total AS, Salvosan Ciobanca, Accent, SC SCT Invest SRL, Magazin Sălăjean.