FC Zalau s-a facut de ras in primul meci al returului

FC Zalău a început cum nu se putea mai prost partea a doua a campionatului Ligii a III-a a de fotbal, pierzând vineri, pe teren propriu, cu scorul de 3 – 4 partida cu Voinţa Livezile, o echipă dintr-o comună cu aproximativ 4.000 de locuitori. S-a văzut încă din startul partidei că jucătorii echipei oaspete au o mai mare poftă de joc decât fotbaliştii de la FC Zalău. Oaspeţii au ştiut să se agaţe de fiecare greşeală a zălăuanilor, în timp de jucătorii pregătiţi de Paşca şi Oros păreau destul de plictisiţi în teren, greşind multe pase atât la mijlocul terenului, cât şi în faza defensivă. Primul gol al oaspeţilor a venit chiar dintr-o uriaşă greşeală în defrensivă. Claudiu Cornaci a trimis o pasă greşită, iar uruguayanul Rodriquez a interceptat balonul, a scăpat singur cu portarul Chiş, a trecut şi de acesta şi a trimis balonul în poarta goală. FC Zalău a restabilit egalitatea în minutul 15, prin Gigi Gorga, care a preluat în careu centrarea lui Vlad Lung şi l-a învins pe Voivod cu un şut la colţul lung. Cosmin Sabou obţine o lovitură de pedeapsă, două minute mai târziu, pe care tot el o execută şi o transformă. Oaspeţii nu cedează şi atacă în continuare poarta lui Chiş, iar în minutul 37, obţin o lovitură de pedeapsă, transformată de Rareş Stan. FC Zalău avea să intre cu avantaj la cabine, după ce Gigi Gorga marchează al doilea gol, în minutul 42, profitând de o eroare a portarului oaspete, care a scăpat din mână balonul după un şut puternic din afara careului, trimis de mijlocaşul Sabou. După pauză, FC Zalău a contat foarte puţin în joc, în timp ce oaspeţii au reuşit să marcheze de două ori şi să obţină o victorie nesperată la Zalău. Golul de 3 – 3 avea să vină în minutul 61, după o ieşire greşită la ofsaid a fundaşilor zălăuani. Rodriquez îl angajează foarte bine pe argentinianul Almiron, care scapă singur cu Chiş, îl driblează şi pe acesta şi trimite cu latul în plasă. În minutul 64, Maior ratează o ocazie destul de periculoasă pentru FC Zalău, iar în minutul 82, Livezile sunt la un pas de golul cu numărul patru. Voinţa scapă pe contraatac prin Almiron, care trimite spre poarta goală, dar apare în ultimul moment Cosma, care respinge cu călcâiul de pe linia porţii. Două minute mai târziu, argentinualul Almiron nu mai greşeşte ţinta. Oaspeţii beneficiază de o lovitură de la colţul terenului, portarul Chiş iese greşit, iar Almiron trimite în poarta goală dintr-un metru, dintre doi fundaşi zălăuani. “Am venit la Zalău să câştigăm toate punctele, pentru că dacă ne propunem puţin, realizăm puţin. Am început foarte bine jocul, dar au urmat câteva greşeli individuale ale apărătorilor centrali, care le-au permis oaspeşilor să revină şi să conducă. S-a văzut lipsa de experienţă pentru că marea majoritate a jucătorilor noştri sunt promovaţi de la juniori şi de la Liga a IV-a. Sper ca în timp echipa din Livezile să devină tot mai omogenă şi se ne îndeplinim obictivul, evitarea retrogradării. Când atacanţii au marchează trei goluri într-un meci nu poţi să nu fi mulţumit. Atât rodriquez, cât şi Almiron sunt jucători care au terminat de curând junioratul. Scopul nostru este de a-i creşte şi a-i promova spre fotbalul mare”, a declarat la finalul meciului antrenorul oaspeţilor Horaţiu Pârţiu.

De cealaltă parte, tehnicianul Marius Paşca a precizat că echipa sa a făcut greşeli grave în apărare, făcându-le cadou celor de la Livezile toate cele patru goluri. “Am spus şi la ultima conferinţă de presă că echipa are anumite probleme la modul de a se exprima în teren, dar de aici şi până la a face asemenea greşeli grave, cum am făcut noi azi este o diferenţă mare. Practică noi le-am făcut cadou la toate cele patru goluri. Sincer, nu mă gândeam că vom primi azi patru goluri de la Livezile. La pauză le spuneam băieţilor să-i lăsăm să vină peste noi şi să-i prindem pe contraatac, dar văd că au fost invers. Sper să avem capacitatea de a rezolva problemele, chiar dacă avem anumite probleme de lot. Cred că avem puterea să ne revenim într-un timp cât mai scurt, iar de la vară să vedem care este planul de viitor al echipei. Dacă vom arătat tot aşa este clar că vom porni cu şansa a doua la fiecare meci. Nici atmosfera de la echipă nu este foarte bună, fiindcă tot mai mulţi jucători se gândesc să plece”, a afirmat Marius Paşca.

În etapa viitoare, programată vineri, FC Zalău va evolua în deplasare, la Olimpia Satu Mare.

FC Zalău – Voinţa Livezile 3 – 4 (3 – 2)

Au marcat: Gorga (min. 15, 42), Sabou (min. 18), respectiv Rodriquez (min. 8), Stan (min. 38), Almiron (min. 61, 84)

FC Zalău: Chiş – Maior, Surducan, Cornaci, Negrean, Lung (min. 46, Păcurar), Sabou, Cosma, Ionaşcu (min. 90, Cherecheş), Teglaş (min. 79, Jula), Gorga. Antrenori: Marius Paşca (principal), Cristian Oros (secund)

Voinţa Livezile: Voivod – Buta (min. 88, Serediuc), Nap, Blaji, Bugnar, Gotea (min. 91, Sighiartău), Stan (min. 76, Ştefco), Marc, Rus, Rodriquez, Almiron (min. 92, Cristurean). Antrenor: Horaţiu Pârţiu