FC Zalau a castigat amicalul cu Unirea Dej

FC Zalău a obţinut vineri a doua victorie consecutivă în cele opt partide de verificare susţinute în această iarnă şi a patra la general, învingând cu scorul de 3 – 1 colega de serie din Liga a III-a, Unirea Dej. Partida a avut loc la Cluj-Napoca, la Baza Sportivă “Unirea” din Mănăştur, pentru echipa condusă de Marius Paşca şi Cristian Oros fiind ultima dinaintea startului returului, care va începe vineri.

Zălăuanii au fost net superiori dejenilor în prima parte a întâlnirii, Ionaşcu punctând de două ori pentru FC Zalău, în minutele 22 şi 28, iar în minutul 34, Unirea a înscris în propria poartă. După pauză, antrenorii Zalăului au introdus în teren şi rezervele, iar Dejul a reuşit să înscrie golul de onoare în minutul 68. Din lotul care a făcut deplasarea la Cluj a lipsit fundaşul Claudiu Cornaci, menajat din cauza unor probleme de sănătate.

FC Zalău: Chiş (min. 56, Cozma) – Maior (min. 65, Stanciu), Surducan, Jula (min. 60, Nicorici), Negrean, Lung (min. 45, Păcurar), Sabău, Cosma, Ionaşcu (min. 32, Ţiriac), Bălan (min. 35, Teglaş), Gorga. Antrenori: Marius Paşca (principal), Cristian Oros (secund).

De menţionat că jucătorii Ionaşcu şi Bălan au fost nevoiţi să părăsească terenul încă din prima repriză, din cauza unor dureri la genunchi.

Rezultatele înregistrate de FC Zalău în cele opt amicale: FC Zalău – Luceafărul Oradea 1 – 8, FC Zalău – FCMU Baia Mare 1 – 5, FC Zalău – Arieşul Turda 1 – 0, FC Zalău – Inter Cizer 3 – 1, FC Zalău – “U” II Cluj 3 – 4, FC Zalău – “U” II Cluj 1 – 2, FC Zalău – Bihoreana Marghita 2 – 0, FC Zalău – Unirea Dej 3 – 1.