CSM Bucuresti, surpriza primei zile la Cupa Romaniei

Sala de sport a Liceului cu Program Sportiv “Avram Iancu” Zalau a gazduit miercuri dupa-amiaza primele dueluri ale editiei din acest an a Cupei Romaniei.

Editia din acest an a debutat cu duelul dnitre SCMU Craiova si VCM LPS Piatra Neamt, duel castigat fara probeleme de galateni, nemtenii evoluand fara o parte din titulari, printre care si ex-zalauanul Vasile Afloarei. Scorul final a fost 3 – 0, dupa 25 – 17, 25 – 20 si 25 – 18.

Universitatea Cluj a trecut in tie-break de CSU Galati, 3 – 2. Clujenii au castigat primul set cu 26 – 24, galatenii au restabilit egalitatea, castigand setul al doilea cu 25 – 17, dupa care au reusit chiar ca conduca cu 2 – 1 la seturi, castigand cu 27 – 25 actul trei. “Studentii” lui Bogdan Tanase au avut insa puterea sa revina, castigand cu 25 – 23 setul patru si cu 15 – 11 setul decisiv.

Surpriza zilei a venit din partea echipei CSM Bucuresti, care s-a impus tot in cinci seturi in fata formatiei Unirea Dej. Dejenii au castigat primul set cu 28 – 26, dupa care formatia din Capitala a castigat doua seturi consecutive, 26 – 24, 26 – 24. Unirea a trimis meciul in tie-break dupa ce a castigat setul patru cu 25 – 18, insa victoria le-a revenit bucurestenilor, care s-au impus la limita in decisiv, 15 – 13.

Ultimul meci al primei zile a pusa fata-n fata Steaua Bucuresti si nou-promovata Universitatea Timisoara, partida fiind castigata fara nicio emotie de stelisti: 3 – 0 la seturi, dupa 25 – 12, 25 – 16 si 25 – 17.

Azi sunt programate partidele retur, urmand ca echipele calificate in sferturi sa evolueze vineri impotriva echipelor clasate pe primele patru locuri in sezonul trecut: Remat Zalau, Explorari Baia Mare, Dinamo Bucuresti si Tomis Constanta.

Rematul va intalni castigatoarea dintre Unirea Dej si CSM Bucuresti, Explorari Baia Mare va evolua in fata uneia dintre echipei SCMU Craiova si VCM LPS Piatra Neamt, Dinamo se va duela cu CSU Galati sau Universitatea Cluj, iar Tomisul va evolua, cel mai probabil, impotriva Stelei.