Campioana Remat putea mai mult in fata italienilor de la Acqua Paraiso Monza

Remat Zalau a pierdut marti seara, in Sala Sporturilor “Lascar Pana” din Baia Mare, partida tur din sferturile de finala ale Cupei CEV, in fata italienilor de la Acqua Paradiso Monza. Scorul final a fost 3 – 1 in favoarea italienilor, iar sansele Rematului la calificarea in semifinale sunt aproape nule dupa acest rezultat.

Formatia condusa de Mariusz Sodyl si Ovidiu Macarie a avut un inceput modest de partida, oapsetii avand avantaj destul de mare la ambele time-out-uri tehnice din primul set, 5 – 8 si 10 – 16. Jocul Rematului s-a imbunatatit insa pe final, campioana egaland situtia la 19, moment in care atrenorul italienilor, Emanuele Zanini, a cerut al doilea timp de odihna. S-a mers “cap la cap” pana spre final, iar Nagy a trimis setul in prelungiri, egaland la 24. Urmatoarele doua puncte au fost castigate insa de italieni, care s-au impus cu 26 – 24.

Rematul nu a avut un inceput bun nici in actul al doilea, Monza conducand cu 3 – 0, 4 – 1 si 6 – 4. Zalauanii au egalat insa la 7, iar asul lui Mihalcea a dus Zalaul in avantaj la primul time-out tehnic, 8 – 7. Avantajul a fost tot de un punct in favoarea campioanei Romaniei si la al doilea timp tehnic de odihna, 16 – 15. Echipa zalauana s-a desprins pe final, iar la 20 – 16, Emanuele Zanini a cerut al doilea timp de odihna pentru echipa sa. Italienii insa, nu au mai avut puterea sa revina, iar Rematul s-a impus cu 25 – 21, egaland situatia pe seturi.

A urmat insa actul trei, unul dominat clar de oaspeti. Italienii au castigat setul cu 25 – 18, dupa ce au avut 8 – 4 si 16 – 13 la cele doua time-out-uri tehnice.

Ultimul set a fost, din nou, unul foarte disputat. Dupa 0 – 2 si 3 – 5, Rematul a egalat la 5 si a reusit sa treaca in avantaj. La 6 – 5 pentru zalauani, jucatorul italienilor, Shumov, a primit cartonasul galben, astfel ca Rematul s-a distantat la doua puncte, 7 – 5. Monza a intors insa scorul si a avut avantaj minim, 7 – 8 la primul time-out tehnic. Dupa 15 – 16 la al doilea timp tehnic de odihna, Rematul a trecut in avantaj, 18 – 17, 20 – 19, 23 – 22. Insa, greselile facute in atac pe finalul setului i-au costat scump pe jucatorii Rematului, care au pierdut actul patru cu 23 – 25.

Dupa acest 1 – 3 la Baia Mare, zarurile par sa fie aruncate in aceea ce priveste calificarea Rematului in faza urmatoare a Cupei CEV, chiar daca jucatorii si antrenorii echipei zalauane spera sa obtina o victorie, saptamana viitoare, in Italia.

Capitanul echipei zalauane a recunoscut la finalul partidei ca voleibalistii italieni s-au concentrat mai bine in timpul meciului, astfel ca au facut si greseli mai putine. “Suntem suparati ca am pierdut primul set, pe care puteam sa-l castigam daca aveam o preluare mai buna. Ne-am imbunatatit intre timp preluarea, dar serviciul nu a fost foarte bun. Am incercat sa luptam de la egal la egal cu cei de la Monza, dar sunt, totusi, o echipa mult mai buna decat noi. Diferenta a facut-o blocajul lor, iar receptia noastra nu a fost foarte buna. Noi am incercat sa punem in practica tot ce ne-a spus antrenorul, dar italienii au castigat datorita puterii de concentrare mai mare”, a declarat Mozer Zoltan.

Desi Rematul a reusit sa castige un singur set in duelul de marti, antrenorul principal al echipei Remat Zalau, s-a aratat increzator in privinta returului de saptamana viitoare. “Nu pot sa spun ca sunt fericit, avand in vedere ca am pierdut acest meci, chiar daca am castigat un set. Am pierdut prea usor ultimele doua puncte din setul patru, in favoarea echipei Monza, iar acolo s-a incheiat si meciul. Vreau sa le multumesc jucatorilor ca si-au dat silinta, pentru ca acest lucru le-am si spus la vestiar: sa dea tot ce-i mai bun din ei. Cu siguranta, saptamana viitoare vom aborda meciul din Italia in asa fel incat sa-l castigam”, a afirmat Marius Sordyl.

“Am facut azi un meci destul de bun, dar nu am stiut sa profitam de sansele pe care le-am avut. Sanse pe care, personal, nu credeam ca le vom avea cu o echipa de top Italia, cum este Monza. Ramanem cu un gust amar, pentru ca, daca ne uitam putin in spate, azi (n.r. marti) am avut sansa ca obtinem o victorie istorica in fata echipei din Italia. Diferenta a facut-o detaliile, ca in fiecare partida din cupele europene. Fiecare echipa de valoare isi pregateste toate detaliile inaintea unui meci, dar in partida de azi ei au jucat mai bine decat noi. Sper sa obtinem mai mult din partida retur, desi suntem convinsi ca va fi foarte greu. Acum cunoastem si adversarul si putem aborda altfel partida din Italia”, a precizat si Adrian Feher, libero-ul echipei Remat.

Emanuele Zanini, antrenor principal al echipei Acqua Paradiso Monza, considera ca echipa sa s-a impus in fata Rematului datorita blocajului bun pe care l-au avut jucatorii italieni. “A fost un meci dificil, pentru ca Zalaul este o echipa buna, cu jucatori foarte buni, iar pentru noi nu a fost una dintre cele mai bune zile, dar cel mai important lucru este ca am reusit sa castigam. Diferenta a facut-o blocajul. Cu un blocaj si o aparare mai buna din partea noastra, puteam azi (n.r. marti) sa obtinem o vicorie chiar in trei seturi”.

Tot marti s-a mai disputat meciul dintre Fenerbahce Grundig Istambul si Asseco Resovia Rzeszow, turcii castigand cu 3 – 2 in fata echipei la care evolueaza si zalauanul Adrian Gontariu.

Mansa retur dintre Remat Zalau si Acqua Paradiso Monza este programata saptamana viitoare, joi.

Remat Zalau: Razvan Mihalcea, Mozer Zoltan, Nagy Peter, Athanasios Terzis, Michal Sarikeisoglou, Adrian Feher – libero. Au mai evoluat: Mihai Maries si Serban Pascan. Antrenori: Mariusz Sordyl (principal), Ovidiu Macarie (secund).

Acqua Paradiso Monza: Nikic Milos, Buti Simone, Rooney Sean, De Cecco Luciano, Shumov Konstantin, Roumeliotis Nikolas, Rossini Salvatore – libero. A mai evoluat: Gavotto Mauro. Antrenori: Emanuele Zanini (principal), Marco Fenoglio (secund).