Au jucat doar o repriză: HCM Baia Mare – HC Zalău 24-17 (8-9)

HCM Baia Mare este mai aproape decât oricând, de titlul de vicecampioană. Probabil ultimul hop important, a fost trecut azi în fața echipei HC Zalău pe care băimărencele au învins-o cu 24-17, după ce la pauză oaspetele au condus cu 9-8.

Apăsate de miza partidei, gazdele au intrat timorate pe teren și în prima repriză au comis nenumărate greșeli neforțate, care au fost speculate prompt de oaspete. În partea a doua a jocului, pe teren au fost parcă alte echipe, băimărencele jucând ca o vicecampioană, în timp ce zălăuancele au părut debusolate. La HC Zalău, care a ratat 4 aruncări de la 7m, s-a simâit din plin lipsa de pe bancă a antrenorului Gheorghe Tadici, care fiind suspendat, a fost azi doar șofer pentru microbusul echipei sale. Cea mai bună jucătoare de la HCM Baia Mare, a fost Eliza Buceschi, care a reușit să suplinească jocul mai slab al Melindei Geiger.