Antrenament cu public pe malul Somesului pentru campioana Remat

Remat Zalău a dispus fără nicio emoţie sâmbătă după-amiaza, în deplasare de “studenţii” de la Universitatea Cluj, câştigând cu scorul de 3 – 0 meciul din cadrul etapei a doua a returului Diviziei A1 la volei masculin.

După 3 – 3 la începutul primului set, formaţia zălăuană s-a desprins şi a avut un avans de trei puncte (5 – 8) la primul time-out tehnic al întâlnirii. Clujenii nu au putut ţine pasul cu Rematul, campionii României având tot timpul un avans substanţial, 9 – 15, 13 – 18, 15 – 21 şi 18 – 25 la final.

Diferenţa de la sfârşitul actului secund a fost şi mai mare, 16 – 25, după 5 – 8 şi 12 – 16 la cele două time-out-uri tehnice.

În ultimul set, clujenii au reuşit să treacă de pragul de 20, Rematul câştigând setul trei cu 25 – 22, după 8 – 4 şi 16 – 9 la cele două time-out-uri tehnice.

Următorul meci pentru Remat Zalău este programat miercuri, pe teren propriu, în faţa celor de la Steaua Bucureşti, urmând ca sâmbătă să primească vizita “lanternei roşii” Universitatea Timişoara, ambele partide urmând să înceapă la ora 18.

“U” Cluj: Georgescu, Bratosin, Fuzesi, Vâlcelean, Badea, Lotei, D. Ghimeş – libero. Au mai evoluat: C. Ghimeş, Ţiboacă, Todoran. Antrenor: Bogdan Tănase

Remat Zalău: Terzis, Mozer, Sarikeisoglou, Massinatori, Laza, Nagy, Feher – libero. Au mai evoluat: Paşcan, Stoian, Mărieş, Ciupe. Antrenori: Mariusz Sordyl (principal), Ovidiu Macarie (secund).