HC Zalău, la un pas de victorie în cetatea Băniei

SCM Craiova – HC Zalău 33-32 (16-15)

Handbal Club Zalău a fost la un pas de a obţine cel puțin o remiză în deplasarea de miercuri din cetatea Băniei, dar din păcate s-a întors acasă fără niciun punct.

După debutul cu victorie obținut în fața echipei HCM Roman în prima etapă a campionatului, elevele lui Gheorghe Tadici au prestat un joc bun și la Craiova. Din păcate, lipsa de concentrare și în anumite momente unele decizii eronate ale celor doi arbitrii au privat echipa sălăjeană de obținerea a minim un punct în fața echipei SCM Craiova.

Startul partidei a aparținut gazdelor care s-au desprins pe tabela de scor la două goluri, scor 4-2 în min.5.

HC Zalău a echilibrat repede jocul și a marcat de patru ori consecutiv prin Claudia Constantinescu, Geogiana Bazon și Diana Puiu, astfel că după 10 minute de joc sălăjencele aveau avantaj de două lungimi, scor 4-6.

După un sfert de oră de la primul fluier al celor doi arbitrii oltencele au reușit să egaleze la 8, iar până la pauză cele două formații au mers cap la cap, conducând alternativ, iar la pauză echipa gazdă avea avantaj minim pe tabelă, scor 16-15.

Elevele lui Gheorghe Tadici au început curajos repriza secundă și au preluat conducerea în minutul 39 când au punctat pentru 19-20.
La zece minute scurse din partea a doua a întâlnirii HC Zalău a reușit să preia frâiele partidei și s-a desprins la două goluri, scor 19-21.

Claudia Constantinescu, Sabine Klimek și din nou Claudia Constantinescu au fost jucătoarele care au punctat în minutele 41, 43 și 45 pentru a păstra avantajul de două goluri al grupării de la poalele Meseșului, după care, în ultimele 15 minute concentrarea echipei sălăjene a scăzut și oltencele au reușit egalarea când mai erau mai puțin de 13 minute de joc.

Impulsionate de publicul spectator craiovencele au preluat conducerea conducând cu un gol sau două.

Finalul partidei a fost tensionat. Claudia Constantinescu, locomotiva echipei HC Zalău, a fost eliminată timp de 2 minute în ultimul minut de joc. Oltencele au ratat atacul și HC Zalău avea șansa de a mai face un atac rapid pentru restabilirea egalității și obținerea unui punct prețios, dar în inferioritate numerică misiunea zălăuancelor a fost imposibilă și partida s-a încheiat cu victoria echipei gazdă, scor 33-32.