ISU Sălaj, calificare dramatică la campionatul regional de futsal de la Brașov

În perioada 27-29 martie, în conformitate cu calendarul sportiv al ASPR pe anul 2013, sucursala ASPR Sălaj s-a organiza şi desfăşurat faza interjudeţeană al campionatului de futsal la sala de sport a şcolii din localitatea Pericei. La competiţie au participat echipele reprezentative ale inspectoratelor judeţelor Bihor, Bistriţa -Năsăud, Maramureş, Satu-Mare şi Sălaj.

Rezultatele echipei sălăjene au fost următoarele: SJ-BH (5-3), SJ-MM (5-5), SJ-BN (3-5), SJ-SM (2-1), reușind astfel să se califice în etapa regională de pe poziția secundă.

În urma desfășurării competiției I.S.U. Sălaj a reușit să se califice dramatic în ultimul meci disputat împotriva echipei I.S.U Satu Mare, după ce inițial a fost condusă cu unu la zero.  După primul gol primit, sălăjenii au preluat inițiativa și au egalat spectaculos câteva minute mai târziu. Repriza secundă a fost spectaculoasă echpele jucând pe contre, echipa sălăjeană reușind să treacă în avantaj după câteva minute. Finalul reprizei le-a aparținut sătmărenilor care s-au avântat în atac reușind numeroase șuturi pe spațiul porții și o bară în finalul meciului, nereușind însă să înscrie pentru a egala.Clasamentul general a arătat în ordine astfel: 1.BN, 2. SJ, 3.SM, 4.BH, 5. MM, primele două clasate mergând la etapa regională care se va desfășura luna viitoare la Brașov.

Lotul I.S.U. Sălaj a fost format din următorii jucători: Adrian Dobocan,  Chiș Ciure Nicolae, Vașvari Florin, Toth Karoly, Bumbuț George, Teglaș Tudorel, Onica Dacian, Mărcuș Gheorghe, Marani Ovidiu și Deac Adrian.

La finalul compeției comanda Inspectoratului a mulțumit echipelor participante pentru fair-playul și dăruirea de care au dat dovadă și a înmânat cupe și diplome.