FC Zalau, invinsa in ultimul meci al sezonului

Nu cred ca am exagera deloc daca am spune ca, culmea unui meci de fotbal e sa ratezi doua penalty-uri si sa mai si pierzi jocul. Asta a simtit pe porpria-i piele FC Zalau, in disputa de vineri, de pe teren propriu, in fata ocupantei locului trei, Unirea Tarlungeni. Prima lovitura de pedeapsa obtinuta de zalauani a avut loc in minutul 39, cand portarul Andrei Pintea l-a faultat in careu pe mijlocasul Cosmin Sabou. Tot el a decis sa execute si penalty-ul, dar portarul oaspetilor a ghicit coltul si a respins balonul. Cum in fotbal ocaziile se razbuna, in minutul 45, Unirea Tarlungeni a deschis scorul, prin Liviu Nicolae, care a reluat in plasa cu capul centrarea lui Ciprian Pricop.

Cu patru minute inainte de finalul timpului regulamentar, Andrei Teglas rateaza sansa egalarii, trimitand balonul in transversala, de la aproximativ 10 metri, singur cu portarul advers. FC Zalau nu se dezminte nici in prelungiri, ratand a doua lovitura de pedeapsa, in minutul 90+3, prin Vasile Jula, dupa ce portarul Andrei Pintea l-a faultat in careu pe atacantul Andrei Balan. Dupa aceasta infrangere, FC Zalau ramane cu 52 de puncte si termina pe locul patru sezonul 2011 – 2012 al Ligii a III-a de fotbal. Pe primul loc in seria Zalaului a terminat Corona Brasov, care a obtinut astfel dreptul de a promova in Liga a II-a.

FC Zalau: Claudiu Chis – Maior Istvan (min. 57, Andrei Teglas), Vasile Jula, Cosmin Sabou, Claudiu Cornaci (min. 82, Mihai Chereches), Vlad Lung, Cosmin Sabou, Raul Stanciu, Gabriel Tiriac (min. 53, Viorel Ionascu), Gigi Gorga (min. 75, Dragos Surducan) si Andrei Balan. Antrenori: Marius Pasca (principal), Cristian Oros (secund)

Unirea Tarlungeni: Andrei Pintea – George Vlasceanu, Cosmin Capatana, Vasile Tatarciuc, Flaviu Iaru, Daniel Toderascu, Sergiu Brujan, Emanuel Cretulescu (min. 68, Rares Mihalache), Cosmin Airinei (min. 81, Alexandru Tutu), Ciprian Pricop si Liviu Nicolae (min. 49, Emil Zaharia). Antrenori: Decebal Campean (principal), Mircea Benea (secund).

Rezultatele complete din ultima etapa: FC Zalau – Unirea Tarlungeni 0 – 1, Vointa Livezile – FCM II Tg. Mures 2 – 1, Olimpia Satu Mare – Seso Campia Turzii 2 – 1, Unirea Floresti – “U” II Cluj 2 – 1, Corona Brasov – Sanatatea Cluj 2 – 1, CFR II Cluj – CS Zlatna 6 – 2, Unirea Ungheni – Avantul Reghin 1 – 4, Unirea Dej – Gloria II Bistrita 1 – 0.