România este, din nou, campioană europeană la minifotbal

Naţionala de minifotbal a României, din lotul căreia face parte şi zălăuanul Cosmin Sabou, a reuşit sâmbătă seara în Croaţia o nouă performanţă notabilă. Tricolorii au învins Croaţia cu 5-1 în finala Campionatului European de minifotbal şi au cucerit al VI-lea titlu consecutiv de campioni europeni.
zalau SABOU COSMIN SI ONICAS IOAN_001
Naţionala de minifotbal a României, pregătită de Dan Cojocaru, a avut un parcurs fără greșeală la miniEURO 2015.

În faza grupelor, tricolorii au bifat trei victorii: 1-0 în faţa Scoţiei, 2-0 în confruntarea cu Serbia şi 3-0 în disputa cu Bulgaria.

Cu trei victorii din tot atâtea partide, România a făcut pasul în optimile de finală ale competiţiei, fază în care a dispus cu scorul de 2-0 de naţionala Israelului.

România şi-a continuat parcursul bun din Croaţia şi în faza sferturilor de finală unde a întâlnit naţionala Sloveniei într-o reeditare a finalei de la ediţia precedentă. După 1-1 la pauză, România s-a descătuşat în repriza secundă şi a punctat de trei ori obţinând calificarea în semifinale cu scorul de 4-1.

Cea mai dificilă partidă a tricolorilor în Croaţia a fost cea din semifinale. După ce au condus Cehia cu 1-0, tricolorii au fost egalaţi şi partida s-a încheiat nedecis, 1-1, astfel că s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.
ZALAU Bogdan Radulescu
Bogdan Rădulescu, portarul echipei naţionale a apărat două din cele trei lovituri ale echipei Cehiei și România a făcut pasul în ultimul act cu scorul general de 3-2.

În finală, România a întâlnit reprezentativa țării gazdă şi se aştepta la un joc extreme de disputat având în vedere numărul mare de susţinători pe care croaţii l-au avut în spate, aproximativ 2.300 de suporteri.

Experienţa jucătorilor români şi-a spus cuvântul. România a jucat excelent din punct de vedere tactic și a obținut în finală cea mai categorică victorie de la miniEURO. După primele 20 de minute de joc România avea avantaj de două lungimi pe tabela de scor, graţie reușitelor semnate de Adrian Călugăreanu (min.1), respectiv Mircea Popa din min.14.

În repriza secundă, România a mai punctat de trei ori. Mircea Popa în min.30 şi Gabriel Tănase în min.32 au dus scorul la un neverosimil 4-0, rezultat care a redus la tăcere tribunele cochetei arene din localitatea Vrsar. Croaţia a redus din handicap în min.33 prin Tin Prpic, iar un minut mai târziu Radu Burciu a stabilit scorul final al finalei, 5-1.
ZALAU ROMANIA MINIFOTBAL
Festivitatea de premiere a vechii şi noii fost efectuată de Răzvan Burleanu, preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, care ocupă și funcția de președinte al Federaţiei Europene de Minifotbal.

Titlul European cucerit sâmbătă seara în Croația, este al şaselea al naţionalei României după ce a reușit același lucru și la edițiile precedente organizate de Slovacia în 2010 (prima ediţie), România în 2011, Republica Moldova în 2012, Grecia în 2013, respectiv Muntenegru în 2014.

Campionatului European de Minifotbal, competiție care a programat pe parcursul celor șase zile ale competiţiei 64 de partide a fost găzduit de o arenă construită special pentru cea de-a VI-a ediţie a miniEuro.

sursa foto: facebook