Nationala Romaniei de volei a castigat primul meci cu Cipru

Cipru – Romania 2 – 3 (-24, 26, -14, 22, – 6)

Cipru: Platritis, Papadopolous, Sawa, Kola, Georgiou, Knezevic, Kontos, Petrakidis, Alexiou, Economides, Chrysostomou, Papachristodoulou.

România: Mureşan, Veber, Bălhăceanu, Tofan, Mărieş, Moisa, Pavel, Bartha, Matei, Borota, Laza, Feher – libero.

Deşi lotul României a suferit o serie de modificări faţă de meciurile anterioare, naţionala masculină de volei a României a început cu dreptul campania de calificare la Campionatul European din 2013. Nu a fost uşor ca tricolorii să se impună în Cipru, mai ales că lipseau o serie de titulari. România s-a impus în primul set, în prelungiri, 24 – 26, după ce ciprioţii au avut patru mingi de set, 24 – 20. În actul secund, tricolorii au fost conduşi în cea mai mare parte, însă au avut puterea să revină la un singur punct în spatele Ciprului (22 – 21), după ce scorul era la un moment dat 20 – 14. Gazdele nu au cedat de tot şi s-au impus în prelungiri, 26 – 24.

Al treilea parţial s-a încheiat repede, România câştigând cu 25 – 14.

Ciprioţii au egalat scorul la seturi, câştigând setul patru cu 25 – 22, trimiţând astfel meciul în setul decisiv. Setul decisiv a fost însă câştigat de voleibaliştii români, fără nicio emoţie, 6 – 15.

De menţionat că trei dintre voleibaliştii care au evoluat în Cipru sunt de la campioana Remat Zalău: Adrian Feher, Mihai Mărieş şi Andrei Laza.

Meciul retur dintre România şi Cipru, din cadrul barajului de calificare în preliminariile Campionatului European din 2013, este programat vineri, de la ora 17, la Piatra Neamţ.

Dacă va trece de Cipru, România va evolua în preliminariile Campionatului European din 2013, în Grupa, Finlanda, Grecia şi Muntenegru.