HC Zalau, victorie fara emotii la Bacau

HC Zalău a obţinut sâmbătă a doua victorie consecutivă din acest an, învingând cu scorul de 36 – 23, în deplasare, formaţia CSM Bacău.

Jucătoarele conduse de Gheorghe Tadici au avut un început de meci mai bun decât gazdele, iar după 12 minute conduceau cu scorul de 6 – 2. Primele două reuşite ale meciului i-au aparţinut Gabriellei Szucs, însă la scorul de 0 – 2, aceasta a ratat o aruncare de la şapte metri. Gazdele au marcat primul gol al meciului abia în minutul opt, la scorul de 3 – 0 pentru Zalău, iar la scorul de 4 – 2, Nichita a apărat o aruncare de la şapte metri.

Ciuciulete şi compania au continuat să domine jocul până, iar în minutul 21, la scorul de 5 – 11, antrenoarea Bacăului, Gabriela Manea, a solicitat timp de odihnă. Gazdele însă nu au reuşit mare lucru nici la reluare, tot Zalăul fiind mai prezentă în joc şi pe finalul primei reprize. În minutul 29, la scorul de 7 – 14, Zalăul rămâne în cinci jucătoare de câmp după eliminarea Valeriei Beşe, iar Bacăul reuşeşte să mai înscrie o dată, prin Mihaela Cherecheş, stabilind astfel scorul pauzei, 8 – 14.

Tot Zalăul înscrie primul gol şi în repriza a doua, prin Carmina Bădiţă, iar în minutul 31, dar în minutul 31, Bacăul reduce din handicap, prin Cherecheş, care transformă o aruncare de la şapte metri.

După ce în minutul 31, Ana Maria Şomoi primeşte o eliminare de două minute, în minutul 33, extrema dreaptă Florina Ţurcaş vede direct cartonaşul roşu. Zalăul însă nu dă semne de slăbiciune, continuând să domine jocul. În minutul 40, băcăuancele se apropie la două goluri (15 – 17), dar fetele lui Tadici apasă acceleraţia la timp şi se desprind la şapte goluri (16 – 23) în minutul 49, când antrenoarea Manea cere un nou time-out. Cu două minute înainte de fluierul final, Zalăul conducea cu 25 – 21, moment în care Gheorghe Tadici solicită timp de odihnă. Până la final, Zalăul mai înscrie o dată, prin Crina Ailincăi, iar gazdele marchează de două ori, ultima reuşită aparţinându-i chiar portarului Natalia Parkhomenko, care înschie cu o aruncare din poartă în poartă.

În urma acestei victorii, Zalăul se menţine pe poziţia secundă în clasament, urmând ca în etapa viitoare să evolueze tot în deplasare, în faţa “lanternei roşii”, SCM Craiova.

CSM Bacău: Natalia Parkhomenko (1), Adriana Croitoru, Radina Krumva (6), Mihaela Cherecheş (5), Shutska (4), Ana Maria Simion (3), Gabriella Szabo (2), Monica Amoagdei (1), Cristina Ciucă (1), Mirela Toma, Costesa Lazăr, Maria Duţă. Antrenori: Gabriela Manea şi Adi Brezan.

HC Zalău: Mirela Nichita, Mihaela Cheţa – Nicoleta Molfea (4), Gabriella Szucs (3), Valeria Beşe (3), Roxana Rob (3), Mariana Cristoaica (3), Florina Ţurcaş (2), Carmina Bădiţă (1), Andrada Trif (1), Crina Ailincăi (1), Ana Maria Şomoi, Roxana Varga. Manager: Gheorghe Tadici