HC Zalău, imbatabilă în fața propriilor suporteri

Handbal Club Zalău rămâne invincibilă în fața propriilor suporteri și după partida cu CSM Ploiești, una din grupările care a fost cea mai activă pe piața transferurilor înainte de startul sezonului.
Elevele lui Gheorghe Tadici au învins sâmbătă dimineață, la limită, cu 30-29, gruparea pregătită de croatul Neven Hrupec.

Startul partidei a fost echilibrat și preț de 8 minute echipa vizitatoare s-a aflat în avantaj minim pe tabelă.

HC Zalău a egalat în minutul 9, prin Teodora Bloj și în același minut a preluat și conducerea în urma reușitei ”marca” Claudia Constantinescu și s-a menținut în avantaj până la finalul partidei.

Cu zece minute înainte de pauză HC Zalău avea avantaj de șase lungimi, scor 12-6, iar la finalul primei jumătăți a partidei sălăjencele au intrat la vestiare la adăpostul a patru goluri avans, scor 18-14.

Elevele lui Gheorghe tadici au continuat jocul bun și în primul sfert de oră al celei de-a doua reprize, dar pe final de joc nu au reușit să se concentreze nici pe faza de atac nici pe cea de atac.

În ultimele 11 minute ale întâlnirii, HC Zalău nu a mai reușit să marcheze niciun gol în timp ce formația vizitatoare a punctat de 5 ori, astfel că finalul a fost nerecomandat cardiacilor. De la scorul de 30-24 în minutul 49, scorul a devenit 30-29 când mai era un minut de joc și HC Zalău a trăit periculos finalul, dar în cele din urmă a reușit să-și spropie victoria și să păstreze toate cele trei puncte la Zalău.

În urma victoriei obținute HC Zalău a urcat pe locul 6 în clasamentul Ligii Naționale feminine de handbal, iar în runda următoare va evolua în deplasare, pe terenul echipei CSM Unirea Slobozia, grupare aflată pe locul 5.