HC Zalau, calificata inca din primul meci in 8-imile Cupei EHF (VIDEO)

Asa cum era de asteptat, HC Zalau a obtinut calificarea in optimile Cupei EHF inca din primul meci sustinut in fata israeliencelor de la Bnei Hertzelyi, pe care l-a castigat cu scorul de 33 – 21, dupa ce la pauza avansul era de douar doua goluri, 14 – 12. Avand in vedere valoarea adversarului, mult sub cea a echipei zalauane, Gheorghe Tadici si-a permis sa trimita in teren inca din primul minut o parte din jucatoarele de rezerva, Roxana Varga, Crina Ailincai si portarul Mihaela Cheta, iar pe parcurs le-a trimis in teren si pe celelalte jucatoare tinere. A menajat-o in schimb pe Valeria Bese, care este si antrenorul secund al echipei zalauane. Oaspetele au evoluat insa cu multa ambitie si daruire, reusind sa tina aproape de echipa zalauana timp de 36 de timpute, cand scorul era 16 – 16.

HC Zalau s-a desprins insa in ultimele 24 de minute, iar la final au avut chiar un avans care nu le da nicio emotie in meciul retur, programat sambata dimineata, de la ora 11, tot in Sala “Avram Iancu” din Zalau.

“Asa cum ne-am asteptat, un meci cu o echipa modesta din punct de vedere tehnic, dar foarte ambitioasa. Pot sa zica ca o repriza jumate ne-a dat o lectie de ceea ce inseamna calitati moral-volitive. Este, de altfel, o calitate specifica poporului israelian. Nu s-a pus problema castigatoarei. Am incercat sa folosesc cat mai mult jucatoarele tinere, chiar daca au gresit, pentru ca vreau sa castige multa experienta pana in luna ianuarie. Este practic o calificare obtinuta inca din primul joc. Asteptam tragerea la sorti de marti”, a declarat la finalul meciului de vineri managerul Gheorghe Tadici.

HC Zalau: Cheta, Muresan, Nichita – Badita (6), Rob, Ciobanu, Cristoaica (1), Turcas, Trif (5), Ailincai (4), Varga (4), Babeanu (3), Ciuciulete (5), Pop (2), Somoi. Manager: Gheorghe Tadici.

Pentru israelience, cele mai multe goluri le-a inscris Vicrat Shir, sapte, urmata de Bertaut Lucie (6), Duhay Hitsan (4), Epelboim Daha (3) si Kahatti Ella (1). Echipa este antrenata de Doina Copacz Rodeanu, fosta componenta a echipei nationale de senioare a Romaniei.