HC Zalău a debutat cu dreptul în noul sezon

Handbal Club Zalău a început ediţia de campionat 2015/2016 cu o victorie importantă în faţa echipei HCM Roman, grupare care evoluează anul acesta în cupele europene. La finalul celor 60 de minute de joc sălăjencele s-au impus cu 23-21 şi au obţinut prima victorie a sezonului.

Creditate cu şansa a doua la victorie, elevele lui Gheorghe Tadici au avut un start de partidă mai slab şi le-au permis adversarelor să conducă pe tabela de scor în primul sfert de oră de joc.
Până la pauză, Claudia Constantinescu şi compania au reuşit să echilibreze jocul şi au plecat la vestiare cu avantaj de două goluri, 14-12.
Atente în faza de apărare, dar destul de neglijente în cea de atac, zălăuancele au reuşit să se desprindă pe tabelă la 4 lungimi, scor 19-15 în minutul 41.
Echipa din Roman nu s-a lăsat intimidată şi a încercat să revină în joc, dar nu a reuşit decât să reducă din diferenţă şi să se apropie la două goluri, partida terminându-se cu victoria grupării de la poalele Meseşului.

Principala marcatoare a echipei gazdă a fost Claudia Constantinescu cu 6 goluri, iar de la echipa oastepe s-a remarcat Jasna Toscovic, autoare a 8 goluri.

HC Zalău: Diana Diaconu, Ana Maria Inculeţ, Adina Mureşan – Larisa Tamaş (2), Andrada Trif (2), Valentina Bardac, Georgiana Bazon (1), Teodora Pârvan (2), Claudia Constantinescu (6), Diana Puiu (5), Sabine Klimek (5), Roxana Rob şi Anca Onicaş. Jucătoare neutilizate: Adina Cârligeanu şi Alexandra Lazăr. Antrenori: Gheorghe Tadici (principal), Elena Tadici (secund).

HCM Roman: Vyktoria Tymoshenkova, Tereza Pîslaru, Andreea Pocoloşer – Ana Maria Iuganu (1), Oana Chiţacu (1), Carmen Stoleru (5), Raluca Agrigoroaie (2), Jasna Toscovic (8), Irina Glibko (4), Marinela Ana Gherman, Andrea Dincu şi Cyntia Tomescu. Jucătoare neutilizate: Loredana Vîrtic, Lăcrămioara Cilici, Mădălina Liţă şi Diana Druţu. Antrenor principal: Florentin Pera.