Volei: Știința Explorări – CSVM Zalău 0-3, în derby-ul etapei a 10-a

Știința Explorări Baia Mare – CSVM Zalău 0-3 (-22, -23, -18)

Explorări: Suson, Cuciureanu, Socaciu, Negrean, Răileanu, Țuțea, Tofan (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop

CSVM Zalău: Dal Bosco, Mihalcea, Nagy, Lamb, Gheorgiță, Bala, Feher (libero). Antrenori Aurel Vlaicu și Bogdan Nicolae

Au arbitrat: Paul Szabo-Alexi (Oradea) și Nicolae Cristea (Cluj Napoca). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).

0-2, 1-6, 5-8, 8-14, 14-18, 16-20, 18-25

Derby-ul etapei a 10-a a campionatului a fost câștigat clar de CSVM Zalău, dar impresia generală a fost că băimărenii puteau obține mai mult la finalul acestui meci.

Gazdele au început bine partida și au jucat de la egal la egal cu zălăuanii. Momentul psihologic al primului set, și probabil chiar al întâlnirii, s-a produs la scorul de 20-19, când băimărenii s-au invitat reciproc să scoată o minge ușoară, care până la urmă a căzut în terenul lor.

Explorări a menținut ritmul și în setul 2, până la scorul de 21-21, deși au fost conduși cu 13-7. Finalul a parținut însă oaspeților, care au fost mult mai lucizi.

Setul 3 a fost fără istoric și a consfințit o victoie clară a liderului, care are în componeță un ridicător de excepție, Adriano Lamb, omul care și-a pus colegii în situații ideale de a ataca.