Gruparea de la poalele Meseşului a obtinut vineri după-amiaza prima victorie din returul Ligii a III-a de fotbal si, totodată, prima după opt etape in care FC Zalău a obţinut un singur punct. Echipa zălăuană a învins cu scorul de 4 – 1 CFR II Cluj, dupa ce la pauză tabela arăta 2 – 0.

FC Zalău a controlat jocul la mijlocul terenului însă din debutul partidei, dar ocaziile periculoase au apărut după aproape o jumătate de oră. Gorga a trimis o centrare în careu de pe partea stângă, dar Maior a reluat slab cu capul, premiţându-i portarului Cristian Man, fostul portar al clubului Viitorul Zalău, să respingă în corner. În minutul 29, a venit rândul oaspeţilor să treacă pe lângă deschidere scorului. Negruţ l-a depăşit în careu pe Lung şi a şutat la colţul scurt, din opt metri, portarul Chiş respingând balonul în corner.

Raul Stanciu a fost cel care a deschis scorul pentru FC Zalău, în minutul 37, după ce a trecut în careu de doi fundaşi adverşi, a rămas singur cu portarul Man şi a trimis balonul cu latul în plasă. În primul minut de prelungire al primei reprize, Andrei Teglaş este faultat în careu, iar centralul Dumuţa arată punctul cu var. Penalty-ul este executat de mijlocaşul Cosmin Sabou, care transformă lovitura de pedeapsă fără probleme, trimiţându-l pe portarul clujenilor în colţul opus. Andrei Teglaş a dus scorul la 3 – 0, în minutul 73, reluând cu capul în plasă lovitura liberă executată de Cosmin Sabou, de la aproximativ 30 de metri, lateral dreapta. Cu nouă minute înainte de terminarea timpului regulamentar, Andrei Bălan a marcat al patrulea gol pentru FC Zalău. Teglaş a trimis un şut puternic din marginea careului, portarul Man a respins greşit balonul, iar Bălan, dintr-un metru, a împins balonul în plasă. Când toată lumea din tabăra zălăuană se pregătea să sărbătorească un 4 – 0 categoric, clujenii au înscris golul de onoare, în ultimul minut de prelungiri. Paul Mocan a executat bine o lovitură liveră de la aproximativ 17 metri, învingându-l pe portarul Chiş cu un şut la colţul lung. “O înfrângere ruşinoasă. Se pare că jucătorii mei nu înţeleg că joacă în Liga a III-a. Au impresia că totţi sunt foarte buni, dar din păcate, fără muncă atât la antrenamente, cât şi în timpul jocului nu se poate obţine nimic. Atitudinea pe care au avut-o în partida de azi (vineri, n.r.) a dus la această înfrângere. Noi încercăm să scoatem tot ce-i mai bun din aceşti juniori, dar, din păcate nu se ridică la pretenţiile noastre. Dacă lucrurile vor continua la fel şi jucătorii vor avea această atitudine, nu ştiu ce rost mai are această echipă a doua, în Liga a III-a”, a declarat imediat după meci antrenorul clujenilor, Alin Minteuan.

Tehnicianul echipei zălăuane, Marius Paşca, că era cazul, după cinci înfrângeri consecutive, să vină şi victoria pentru echipa sa. “După cinci etape în care am înregistrat doar eşecuri era cazul să iasă soarele şi pe strada noastră. Mă bucură faptul că am avut capacitatea să trecem peste toate problemele care au fost la echipă. Pentru mine, ca antrenor a fost foarte greu după cinci etape să gestionez o situaţie pe care credeam că o scap din mână, dar mă bucură faptul că băieţii au dat dovadă de maturitate. Jucătorii trebuie să aibă această atitudine în toate meciurile”.

În etapa viitoare, programată vineri, FC Zalău va evolua pe terenul formaţiei Unirea Ungheni, antrenorul Marius Paşca neputând conta în această partidă pe Surducan, Maior şi Cornaci, toţi trei fiind suspendaţi pentru cumul de cartonaşe galbene.

FC Zalău: Chiş – Maior (min. 82, Cherecheş), Surducan, Cozma, Cornaci (min. 87, Nicorici), Lung, Sabou (min. 84, Păcurar), Stanciu, Gorga (min. 84, Ţiriac), Bălan, Teglaş. Antrenori: Marius Paşca (principal), Cristian Oros (secund)

CFR II Cluj: Man – Creţu, C. Pop (min. 46, R. Pop), Mocan, Tibre, Tothăzan, Kharbaţ, Roşu, Negruţ (min. 53, Lupu), Faur, Imbuzan (min. 46, Mîndruşcă). Antrenori: Alin Minteuan (principal), Horea Cârlan (secund).