Rematul a cedat in trei seturi in Rusia

Reprezentanta Romaniei in Champions League a pierdut in trei seturi ultimul meci sustinut in deplasare, in fata campioanei Rusiei, Zenit Kazan, insa formatia zalauana nu s-a facut de ras, pierzand la diferenta destul de mica de scor cele trei seturi.

Rematul a tinut pasul in primul set cu echipa rusa, iar la un moment dat a reusit chiar sa preia conducerea, 10 – 11 prin serviciul lui Peter Nagy. S-a mers apoi cap la cap pana la 18, scor la care Zenitul a castigat doua puncte consecutiv, 20 – 18. Rematul nu mai poate egala pana la final, iar gazdele se impun cu 25 – 21 in primul set.

Campioana Romaniei incepe prost actul secund, rusii conducand cu 7 – 1 la un moment dat. Zalauanii revin insa senzational si restabilesc egalitatea la 7. Mozer serveste insa in aut si Zenit Kazan are 8 – 7 la primul time-out tehnic al setului. Scorul devine 16 – 14 la al doilea timp tehnic de odihna, apoi 24 – 20. Laza serveste in aut, iar setul se incheie cu 25 – 20 in favoarea rusilor.

Setul al treilea este dominat cat se poate de clar de campioana Rusiei. Dupa 8 – 4 la primul timp tehnic de odihna, scorul devine 16 – 12 la al doilea time-out tehnic, iar scorul final al setului este acelasi ca in actul secund, 25 – 20.

Chiar daca echipa zalauana a pierdut cu 3 – 0, jucatorul meciului a fost desemnat Nagy Peter.

Zenit Kazan: Vermiglio, Priddy, Apalikov, Sivozhelez, Gutsalyuk, Michailov Babichev-libero. Au mai evoluat: Cheremishin, Babeshin. Antrenori: Alenko Vladimir (principal), Serebrennikov Alexander (secund)

Remat Zalau: Nagy, Massinatori Dias, Maries, Stoian, Mozer, Mihalcea, Feher – libero. Au mai evoluat: Laza, Pascan. Antrenori: Mariusz Sordyl (principal), Ovidiu Macarie (secund).

Start in returul campionatului

La doar trei zile de la meciul din Rusia, campioana Remat Zalau va sustine prima partida din returul Diviziei A1. Intalnirea este programata maine, de la ora 18, in Sala “Avram Iancu” din Zalau, Rematul urmand sa primeasca vizita echipei CSU Galati, de care a dispus in partida tur cu scorul de 3 – 0. In meciul de maine vor evolua si cei doi greci, ridicatorul Athanasios Terzis si secundul Michalis Sarikeisoglou. “Am rezolvat toate actele, si-au facut si vizitele medicale, iar sambata au drept de joc”, ne-a declarat directorul executiv Marcel Doru Tarle.

Programul complet al etapei: Universitatea Timisoara – CS Dinamo Bucuresti, Tomis Constanta – SCMU Craiova, CSM Agronomia Bucuresti – Stiinta Explorari Baia Mare, Unirea Dej – VCM LPS Piatra Neamt, CS Remat Zalau – CSU Galati, CSA Steaua Bucuresti – “U” Cluj.