Remat Zalau a pierdut primul punct al sezonului

Campioana Romaniei la volei masculin continua seria victoriilor, obtinand sambata, in Capitala, al VIII-lea succes cunsecutiv, in fata formatiei Dinamo Bucuresti. A pierdut insa primul punct din acest sezon, castigand meciul de la Bucuresti cu scorul de 3 – 2.

Cele doua echipe merg cap la cap in debutul partidei, Remat Zalau avand avans de un singur punct la primul time-out tehnic al setului, 7 – 8. Diferenta este mai mare la al doilea timp tehnic, 13 – 16, insa, pe fondul unor greseli facute de zalauani, dinamovistii restabilesc egalitatea la 18. Se merge din nou cap la cap pana la 24, dupa care gazdele castiga doua puncte consecutive si isi adjudeca primul act al partidei.

Inceputul setului doi este asemanator, insa, de aceasta data, dinamovistii sunt cei care au avans minim, 8 – 7, la primul time-out tehnic. Rematul reuseste insa sa intoarca rezultatul si chiar sa se desprinda decisiv, 11 – 18, iar diferenta de la final este chiar de zece puncte, 15 – 25.

Dinamo trece din nou la conducere, dupa ce se impune cu 25 – 18 in setul trei, desi Rematul a avut avans minim la primul time-out tehnic, 7 – 8, iar la al doilea a condus Dinamo cu 16 – 14.

Campioana nu cedeaza si trimite meciul in time-break, castigand actul patru cu 25 – 22, dupa ce a condus la limita si la cele doua time-out-uri tehnice, 7 – 8 si 15 – 16.

Rematul incepe bine setul decisiv, conducand cu 3 – 0, insa dinamovistii restabilesc egalitatea la 6. Campioana se desprinde din nou, la patru puncte, 6 – 10, gazdele se apropie la un punct, 9 – 10, dar zalauanii apasa din nou pe acceleratie si se desprind decisiv, 10 – 14, iar in final 11 – 15.