Rapid Jibou iese din cursa pentru promovare

Rapid Jibou pare să nu mai aibă nicio şansă la primul loc în Liga a IV-a după ce a pierdut duminică al doilea derby consecutiv din retur. Echipa pregătită de Marius Muntean a pierdut cu scorul de 2 – 0 pe terenul ocupantei locului secund, CS Barcău Nuşfalău, după ce în prima etapă a returului a cedat, pe teren propriu, cu scorul de 3 – 2 în faţa liderului Flacăra Halmăşd. Echipa din Halmăşd, condusă de Vasile Paşca, fostul secund al defunctei FC Silvania Şimleu Silvaniei, are în momentul de faţă şanse foarte mari la câştigarea titlului de campioană judeţeană, ceea ce-i permite automat participarea la barajul de promovare în Liga a III-a. De altfel, Flacăra Halmăşd a înregistrat duminică scorul etapei, învingând cu 7 – 1 campioana en-titre, Meseşul Treznea.
O partidă interesantă a fost şi cea de la Bobota, unde Gloria din localitate a primit vizita echipei Dumbrava Gâlgău. Scorul final a fost 3 – 2 pentru echipa din Gâlgău, după ce aceasta conducea şi la pauză cu scorul de 1 – 0.
Rezultatele şi marcatorii:
AS Chieşd – Silvania Cehu Silv. 5 – 3, juniori 0 – 6
Au marcat: Arghilean (min. 1), Moşincat (min. 51), Cătană (min. 53), Lingurar (min. 69), Rogoz (min. 70-autogol), Dunga (min. 43, 53), Drăgan (min. 75)
Cetate Almaşu – Inter Cizer 1 – 0, juniori 1 – 6
A marcat: Borz (min. 35)
Gloria Bobota – Dumbrava Gâlgău 2 – 3, juniori 2 – 1
Au marcat: Chiş (min. 55, 84), respectiv Mureşan (min. 40), Mierea (min. 60, 75)
CS Barcău Nuşfalău – Rapid Jibou 2 – 0, juniori 2 – 1
Au marcat: Ardelean (min. 36), Anghel (min. 67)
Benfica Ileanda – AS Venus Măerişte 0 – 1, juniori 3 – 0
A marcat: Balotă (min. 18)
Flacăra Halmăşd – Meseşul Treznea 7 – 1, la juniori meciul s-a întrerupt în minutul 31
Au marcat: Paşcalău (min. 16, 87, 90), Lupo (min. 27), Mureşan (49, 72), Borz (min. 74), respectiv Gaidoş (min. 45)
Etapa viitoare: AS Venus Măerişte – CS Barcău Nuşfalău (sâmbătă, de la ora 11 juniorii şi de la ora 13 seniorii), Inter Cizer – Silvania Cehu Silvaniei (sâmbătă, ora 14 juniorii, ora 16 seniorii), Cetatea Almaşu – Benfica Ileanda, Dumbrava Gâlgău – Flacăra Halmăşd, Rapid Jibou – Meseşul Treznea, AS Chieşd – Gloria Bobota. Ultimele patru partide au loc duminică, de la ora 14 juniorii şi de la ora 16 seniorii.