Luceafărul Bălan s-a stins din nou pe final

Csikszereda Miercurea Ciuc – Luceafărul Bălan 2 – 1 (1 – 1)

Luceafărul Bălan nu a reușit să contabilizeze primul punct în campionatul ligii a III-a nici după etapa a doua. În partida disputată vineri după-amiază, la Miercurea Ciuc, elevii lui Marius Pașca au pierdut cu 2-1 partida disputată în compania echipei Csikszereda.

Luceafărul Bălan a fost la un pas de a obține un rezultat bun în deplasarea de la Miercurea Ciuc.
Dacă în urmă cu o săptămână jucătorii Bălanului au pierdut pe propriul teren cu 2 -4 după ce a condus avut avantaj de două goluri (scor 2 – 0 în min.50), în partida de vineri, elevii lui Marius Pașca și Marius Munteanu au fost la un pas de a obține o remiză, dar nu au reușit să reziste până la final și au primit lovitura de grație în ultimele douăzeci de minute de joc.

Primul gol al întâlnirii a fost marcat de gazde, în fatidicul minut 13, dintr-o lovitură liberă de la 11 metri transformată de Majzic.
Luceafărul Bălan nu s-a lăsat intimidată și a ieșit la joc, reușind să domine restul reprizei și chiar a reușit egalarea în minutul 36, prin Flavius Porumb care a punctat pentru 1-1 după un un-doi cu Mihai Bode.

Gazdele au dat lovitura de grație și au marcat golul victoriei prin antrenorul-jucător Robert Ilyes, fotbalist care a bifat mai multe sezoane pe prima scenă a fotbalului românesc. La cei 41 de ani și 7 luni, antrenorul echipei din Miercurea Ciuc trăiește o a doua tinerețe și demonstrează că în sport, atunci când există seriozitate se poate obține performanță indiferent de vârstă.

În urma eșecului suferit în partida de la Miercurea Ciuc, Luceafărul Bălan rămâne fără punct câștigat și speră să obțină prima victorie în partida de la finalul acestei săptămâni când va primi replica echipei Sănătatea Servicii Publice Cluj.