HC Zalau se va duela cu HBC Nimes, in sferturile Cupei EHF

HC Zalau se va duela in sferturile de finala ale Cupei EHF cu frantuzoaicele de la HBC Nimes. Nu este cel mai accesibil adversar din faza sferturilor de finala, dar nici cel mai dificil, managerul Gheorghe Tadici consierand ca formatia pe care o antreneaza are sanse reale la calificarea in penultima faza a competitiei. “Ma bucur ca nu am cazut cu echipele din Danemarca sau cu Lada Togljatti. Era foarte dificil, in primul rand, din punct de vedere financiar. Deocamdata, nu stim foarte multe despre HBC Nimes, dar vom incerca sa aflam cateva detalii pana la primul meci. Avand in vedere ca al doilea meci se joaca la Zalau, cred ca avem sanse la calificarea in semifinale. Vom fi aglomerati in perioada dintre cele doua meciuri si cu jocuri in campionatul intern, dar sper ca fetele sa reziste, in primul rand fizic. Am luat deja legatura cu antrenoarea lor si le-am propus sa jucam ambele partide la Zalau. Ea mi-a propus, la randul ei, sa jucam ambele partide in Franta. Urmeaza sa vedem in zilele urmatoare, sa ajungem la o intelegere”, ne-a declarat managerul Gheorghe Tadici.

Formatia franceza este antrenata de romanca Manuela Ilie, fosta componenta a echipei Rulmentul Brasov si colega la echipa nationala de senioare cu Valeria Bese si Talida Tolnai. Din lotul formatiei franceze face parte si o jucatoare din Romania, Madalina Simule Straton, originara din Constanta, dar casatorita in Salaj.

La HBC Nimes a fost in probe, in vara anului trecut, Adriana Holhos, dar fosta jucatoare a Zalaului nu a ajuns la o intelegere cu conducerea clubului francez.

In cazul in care conducerile celor doua cluburi nu vor ajunge la o intelegere, ca ambele partide sa se dispute la Zalau, meciul tur se va disputa in data de 3 martie, in Franta, iar returul se va juca in 10 martie, in Sala “Avram Iancu” Zalau.

Dupa 15 etape disputate, HBC Nimes se situeaza pe pozitia a saptea in clasamentul primei ligi din Franta, avand 27 de puncte acumulate, cu 12 mai putine decat liderul Metz, formatia pe care Oltchimul a invins-o duminica cu scorul de 30 – 21, intr-un meci din Grupa a II-a principala a Ligii Campionilor.

In celelalte trei sferturi de finala se vor duela: KIF Vejen (Danemarca) – TSV Bayer 04 Leverkusen (Germania), Team Tvis Holsterbo (Danemarca) – Lada Togljatti (Rusia) si CS Mar Alicante (Spania) – SK Maliye Milli Piyango (Turcia).