HC Zalau a ajuns lider dupa doua etape

Marian Muntean, presedinte CSM Cetate Devatrans: “Niciodata nu am pierdut la Zalau la o diferenta atat de mare”
Dupa victoria la opt goluri obtinuta in prima etapa pe terenul celor de la HCM Baia Mare, HC Zalau a defilat si pe teren propriu, invingand in etapa a II-a cu scorul de 30 – 17 CSM Cetate Devatrans, dupa ce la pauza tabela arata 18 – 6.
Zalauancele au inceput foarte bine jocul, inscriind zece goluri in primul sfert de ora, in timp ce oaspetele nu au marcat niciun gol. Primul gol pentru devence a fost marcat abia in minutul 15, de catre Carmen Cartas.
Diferenta a fost majorata pana la pauza, jucatoarele lui Gheorghe Tadici intrand la vestiare cu un avans de 12 goluri, 18 – 6.
Jocul s-a desfasurat cam in acelasi ritm si in partea secunda, Zalaul dominand clar ostilitatile pe teren, in timp ce oaspetele incercau sa reduca din handicapul de peste zece goluri. Cea mai mare diferenta de scor s-a inregistrat in minutele 49 si 50, cand tabela arata 27 – 10, respectiv 28 – 11.

Cu trei minute inainte de final, HC Zalau conducea cu 30 – 15, dupa care oaspetele au reusit sa mai marcheze doua goluri, stabilind scorul final, 30 – 17.

Presedintele Devei, Marian Muntean, a recunoscut la finalul meciului superioritatea echipei zalauane, afirmand ca nu a mai pierdut niciodata la Zalau la o diferenta atat de mare. “Un joc atat de slab nu am mai facut niciodata. Acest lucru este cauzat de mai multi factori. Incepand de la pregatire si pana la seriozitate si atitudine. Nu m-am asteptat la un asemenea scor. Niciodata nu am pierdut la Zalau la o diferenta atat de mare. Probabil ca asta e diferenta de valoare intre antrenori si intre cele doua loturi. Am apreciat financiar prea mult unele jucatoare si ele in teren nici nu stiu unde sa tina mingea. Daca ar avea buzunar cred ca acolo ar baga-o”.

Managerul Gheorghe Tadici si-a felicitat jucatoarele la finalul meciului, pentru prestatia avuta, afirmand ca pentru echipa sa nu este benefic faptul ca se intrerupe Liga Nationala. “Am facut un joc bun si sunt multumit de angajamentul fetelor, in special in prima repriza. Am rulat aproape intreg lotul. Apreciez ca fetele si-au facut treaba foarte bine. Imi pare rau ca se intrerupe campionatul pentru ca echipa este in forma. Cred ca pauza este prea mare pentru actiunea care urmeaza, insa interesele echipei nationale sunt primordiale. Cred ca, inclusiv pentru jucatoarele de la echipa nationala, era mai bine daca nu se intrerupea atat de mult Liga Nationala”.

Urmatorul meci pentru HC Zalau este programat in data de 29 septembrie, la Ploiesti.

HC Zalau: Nichita, Cheta – Rob, Badita, Ciobanu, Cristoaica, Turcas (5), Czeczi, Ailincai, Babeanu (8), Varga, Ciuciulete (9), Bese (5), Molfea (3), Somoi. Manager: Gheorghe Tadici

CSM Cetate Devatrans: Poenaru, Ghila – Dascaliuc (1), Chitacu (2), Bardac, Ghidoarca, Toth (1), Cartas (6), Sovar (3), Munteanu, Antoce, Sabadac, Stingu, Orosan. Antrenor: Sabin Dacau

Rezultatele complete: “U” Jolidon Cluj – HCM Roman 30 – 26, SCM Craiova – Oltchim Rm. Valcea 23 – 33, CSM Bucuresti – HC Otelul Galati 21 – 24, ASC Corona Brasov – “U” Neptun Constanta 35 – 22, CSM Bacau – CSM Ploiesti 27 – 27, HC Zalau – CSM Cetate Devatrans 30 – 17, HC Dunarea Braila – HCM Baia Mare 33 – 27.

Actionarii echipei HC Zalau: Consiliul Judetean Salaj, Primaria si Consiliul Local Zalau, Inserco. Colaboratori: Riposta&Ritorsa Simleu Silvaniei, Inserco, Ady Com, Vidalis Holding, Centogroup, BrilliantPlaza, Group Metal Trading SRL Zalau, Hanul Drumetilor, Total AS, Salvosan Ciobanca, Akcent, Magazin Salajean.