FC Zalău, învinsă de o nou promovată

FC Zalău – AFC Odorheiul Secuiesc 0 – 1 (0 – 1)

FC Zalău a pierdut vineri după-amiază și cel de-al doilea joc disputat în actuala ediție de campionat. Chiar dacă a dominat jocul disputat pe teren propriu în compania echipei AFC Odorheiul Secuiesc, jucătorii echipei gazdă au fost invinși în fața propriilor suporteri cu 1 – 0.

FC Zalău rămâne fără victorie și după partida disputată pe teren propriu în compania echipei AFC Odorheiul Secuiesc, grupare nou promovată în cel de-al treilea eșalon fotbalistic al țării.

În partida disputată vineri după-amiază pe Stadionul Municipal Zalău, elevii lui Constantin Olariu și Cristian Oros au început și după un sfert de oră de studiere a adversarului Raul Stanciu a încercat poarta adversă cu un șut de la distanță, dar a greșit cu puțin ținta.

Zălăuanii au pus presiune pe adversar și contrar cursului jocului, echipa vizitatoare a reușit să deschidă scorul în min. 34, prin Berki, care l-a sursprins pe Cristian Man cu un șut de la 28 de metri de poartă care s-a dus direct în vinclul porții.

La scorul de 1 – 0 în favoarea adversarului, Constantin Olariu s-a apropiat tot mai des de tușa terenului pentru a reuși să se facă cât mai bine auzit de către elevii săi, dar indicațiile tehnicianului ori nu au fost înțelese, ori valoarea jucătorilor zălăuani este prea scăzută pentru nivelul ligii a III-a deoarece nimic nu s-a schimbat în mod evident în jocul sălăjenilor.

La finalul celor 90 de minute de joc, unul slab calitativ și de nivelul ligii a IV-a, gruparea harghiteană a obținut victoria și lasă echipa Zalăului fără punct câștigat în noul sezon.

În runda următoare FC Zalău va evolua în deplasare, în compania echipei Comuna Recea, grupare care s-a impus în etapa de vineri și sâmbătă, în deplasare, cu scocrul de 4-3 pe terenul echipei Industria Galda.