FC Zalău a început campionatul cu o înfrângere

Avântul Reghin – FC Zalău 2 – 0 (1 – 0)

Fotbal Club Zalău a început ediția de campionat 2015/2016 a Ligii a III-a la fotbal cu o înfrângere, scor 0 – 2 pe terenul echipei Avântul Reghin.
Cu un nou antrenor principal pe banca tehnică și cu o echipă schimbată aproape în totalitate față de ediția precendentă, FC Zalău spera să obțină un rezultat bun în prima etapă a noului sezon.
Cu o echipă tânără și cu puțini jucători cu experiență în liga a III-a, zălăuanii au început slab partida și le-au permis adversarilor să își facă jocul.
Conform cursului jocului, gazdele au deschis scorul în minutul 35 prin Ciprian Gliga și au intrat la vestiare cu avantaj minim pe tabela de scor.
Jocul echipei sălăjene nu s-a schimbat nici după pauză, iar în minutul 65 elevii lui Constantin Olariu au scos din nou mingea din poartă după reușita lui Lorand Dezsi.
La scorul de 2-0 în favoarea echipei gazdă jucătorii echipei FC Zalău au realizat că nu au ce pierde și au ieșit la joc, dar nu au reușit să modifice tabela și au ratat două ocazii de gol prin Raul Stanciu și Flavius Dumbrăvean care au ratat ținta și echipa oaspete a câștigat partida obținând toate cele trei puncte puse în joc.
În celelate partide ale etapei inaugurale s-au înregistrat următoarele rezultate: Luceafărul Bălan – CSM Sighetu Marmaţiei 2-4, Luceafărul Oradea – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-0, Unirea Dej – Sănătatea Cluj 2-4, Unirea Jucu – CS Iernut 2-1, ASF Comuna Recea – CS Oşorhei 1-0 și AFC Odorheiu Secuiesc – Industria Galda 1-2.