ACS Volei Municipal Zalău revine în careul de AȘI

ACS Volei Municipal Zalău – CS Știința Explorări Baia Mare 3-0 (25:21, 25:18, 25:23)

Duminică seară, în Sala Sporturilor din Zalău, într-o partidă contând pentru etapa a VIII-a din divizia A1 la volei masculin, ACS Volei Municipal Zalău a primit vizita echipei CS Știința Explorări Baia Mare, grupare aflată pe poziția secundă înaintea disputării jocurilor din runda programată la finalul acestei săptămâni.

Așa cum era de așteptat, partida a fost una echilibrată, dar la finalul partidei zălăuanii au reușit să obțină o victorie de trei puncte.

După victoria cu 3-1 obținută în deplasare, în fața elvețienilor de la Lausanne UC, în manșa tur a optimilor de finală ale Cupei CEV, zălăuanii s-au temut să nu cedeze fizic în confruntarea cu gruparea maramureșeană și au început precaut partida.

În setul inaugural, oaspeții au avut avantaj minim la primul time out tehnic, 7:8, dar zălăuanii au revenit și au intrat ei în avantaj la cel de-al doilea time out, scor 16:14, pentru ca în final să câștige setul inaugural la o diferență de 4 lungimi, scor 25:21.

Gruparea sălăjeană a jucat mult mai bine în cel de-al doilea parțial și după 8:5, respectiv 16:13 la cele două time out-uri tehnice, au câștigat actul secund cu un ecart de 7 puncte, scor 25:18.

Setul al treilea a fost cel mai echilibrat. Oaspeții au condus pe tabela de scor în debutul actului până înainte de primul time out al setului când zălăuanii au egalat la 7, pentru ca mai apoi Răzvan Mihalcea să realizeze un blocaj excelent și să își ducă echipa în avantaj minim la primul time out al setului.
Elevii lui Stoyan Stoev și Bogdan Nicolae și-au mărit avantajul la trei lungimi până la cel de-al doilea time out al setului, scor 16:13, dar pe final de set băimărenii au avut o tresărire de orgoliuy și s-au apropiat la un singur punct: 21:20, 22:21, respectiv 24:23 și au dat ceva emoții echipei gazdă. Ciprian Matei a făcut punctul 25 și diferența minimă de două puncte și a adus sălăjenilor victoria de trei puncte, victorie care propulsează gruparea de la poalele Meseșului pe locul 4 în clasament.

Adrian Feher – libero ACS Volei Municipal Zalău: ”Sigur o victorie clară, dar a fost un joc cu o încărcătură psihică deosebită. Noi nu mai avem voie să facem pași greșiți. Trebuie să realizăm doar trei puncte în fiecare partidă și acest lucru a creat un pic o stare nu de nervozitate, dar o stare de neliniște până am pus jocul pe transaliament normal. După aceea ne-am impus jocul și cred că s-a văzut superioritatea noastră.”

Marius Botea – antrenor CS Știința Explorări Baia Mare: ”Eu cred că a fost un joc frumos din punctul meu de vedere.Cred că Zalăul a jucat azi foarte bine. În mod special pe preluare. Cred că noi trebuia să dăm mult mai bine cu serviciul. Am încercat, însă încă odată, am avut în față o echipă extrem de motivată astăzi și din punctul meu de vedere extrem de proaspătă după 3 sau 4 meciuri miercuri – sâmbătă, miercuri – sâmbătă.
Cu siguranță este un campionat echilibrat. E clar că nu mai există echipe câștigătoare din start, iar acest lucru s-a văzut în ultimele etape. Dacă în ultimii ani exista clar o supremație a Constanței sau a Zalăului, eu cred că anul acesta lucrurile s-au schimbat și cred că orice echipă are șanse reale la un loc pe podium s-au o participare în cupele europene.”

În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat următoarele rezultate:
vineri, 4 decembrie
CS Universitatea Cluj – CS Dinamo București 3-1 (25:18, 25:19, 18:25, 25:23)
sâmbătă, 5 decembrie
LMV Tricolorul Ploiești – SCM”U” Craiova 1-3 (25:19, 19:25, 21:25, 17:25)
AS Volei Club Caransebeș – CS Arcada Galați 3-1 (27:25, 20:25, 32:30, 25:22)
CS Unirea Dej – CSM București 3-2 (22:25, 25:21, 18:25, 25:22, 15:10)
duminică, 6 decembrie
CVM Tomis Constanța – VCM LPS Piatra Neamț 3:0 (26:24, 28:26, 25:18)

După disputarea a opt etape clasamentul diviziei A1 la volei masculin arată astfel: