Victorie mare la Lausanne pentru ACS Volei Municipal Zalău

Lausanne UC – ACS Volei Municipal Zalău 1-3 (26:24, 23:25, 21:25, 20:25)

ACS Volei Municipal Zalău este la un pas de sferturile de finală ale Cupei CEV. Vicecampionii de la ACS Volei Municipal Zalău se întorc cu victorie din Elveția. Miercuri seară, elevii antrenorilor Stoyan Stoev și Bogdan Nicolae, au învins cu scorul de 3-1 echipa Lausanne UC în manșa tur a optimilor de finală ale cupei CEV și mai au nevoie de numai două seturi în manșa retur, programată la Zalău pe 16 decembrie, pentru a-și asigura prezența în sferturile de finală ale competiției.

Chiar dacă în ultimele două partide din întrecerea internă a făcut pași greșiți și a pierdut un punct pe teren propriu în fața echipei LMV Tricolorul Ploiești, respectiv 3 puncte în partida disputată în deplasare pe terenul echipei SCM”U” Craiova, vicecampionii de la ACS Volei Municipal Zalău și-au arătat clasa la lausanne, în Cupa CEV, competiție în care orice greșeală te poate costa eliminarea.

Cu Marian Bala, Ciprian Matei și Leonardo Dall Bosco în formă excelentă, vicecampionii au început bine partida din Elveția. ACS Volei Municipal Zalău a avut avantaj la primul Time Out tehnic al setului, 8:6, iar până la cel de-al doilea Time Out al setului diferența a crescut la 4 lungimi, scor 16:12. Cea mai mare diferență de puncte pe tabela de scor pe parcursul setului inaugural a fost de 5 lungimi, scor 17:12, respectiv 18:13, scor de la care elvețienii au reușit să revină și să se apropie la un singur punct, 18:17, după care au egalat scorul la 19. Zălăuanii s-au desprins din nou și au dus scorul la 21:19 însă echipa gazdă nu a renunțat la luptă și a reușit să gestioneze mai bine finalul de set pe care l-a câștigat la limită, după prelungiri, cu scorul de 26:24.

Dornici de o aventură cât mai lungă în Europa, elevii lui Stoyan Stoev au realizat repede că pot obține o victorie importantă în Elveția și pot face un prim pas spre calificare. Concentrați atât în faza de atac cât și în cea de apărare, vicecampionii au egalat situația pe seturi după ce și-au trecut în cont actul secund la limită, scor 25:23 după 28 de minute de joc.

Odată cu câștigarea actului secund jucătorii grupării de la poalele Meseșului s-au descătușat și au avut execuții din ce în ce mai bune, iar după 27 de minute de joc au câștigat parțialul cu numărul trei la o diferență de patru lungimi, scor 25:21.

În setul 4, Leonardo Dal Bosco Dall Agnol și colegii săi au reușit să se impună la o diferență și mai mare, scor 25:20 după 26 de minute de joc și au încheiat partida învingători.

În urma succesului de la Lausanne, vicecampionii de la ACS Volei Municipal Zalău au devenit favoriți la calificare. Pentru a fi siguri de prezența în sferturile Cupei CEV, elevii lui Stoyan Stoev și Bogdan Nicolae au nevoie de minim două seturi în partida de la Zalău, programată miercuri, 16 decembrie, de la ora18:00 în Sala Sporturilor din Zalău.

În faza sferturilor de finală, ACS Volei Municipal Zalău ar putea întâlni echipa VaLePa Sastamala din Finlanda sau Foinikas Syros din Grecia, grupări care vor disputa manșa tur din cadrul optimilor de finală în acceastă seară.

În celelalte partide disputate în faza optimilor de finală s-au înregistrat următoarele rezultate:
Tiikerit Kokkola (Finlanda) – Gazprom-Ugra Surgut (Rusia) 1-3 (25:20, 22:25, 23:25, 22:25)
SCM”U” Craiova (România) – Olympiacos Piraeus (Grecia) 2-3 (21:25, 25:16, 19.25, 25:22, 12:15)
Posojilnica AICH/Dob (Austria) – AS Cannes (Franța) 0-3 (15:25, 19:25, 13:25)
SWD Powervolleys Duren (Germania) – Jihostroj Ceske Budejovice (Cehia) 3-2 (23:25, 18:25, 25:17, 25:23, 15:8)
Cai Teruel (Spania) – Omonia Nicosia (Cipru) 3-0 (25:23, 25:22, 25:19)
Mirad Pu Presov (Slovacia) – Sir Safety-Sicoma Perugia (Italia) 0-3 (21:25, 15:25, 17:25)